| Material | Carbon Steel, Stainless Steel, Duplex Stainless Steel 2205,aluminum 7075,nodular Cast Iron |
|---|---|
| Standard | ASTM E2491-13 |
| Calibration Certificate | Included |
| Case | Included |
| OEM | Yes |
| Detection Channel | 1-4 (depending On The Model Configuration) |
|---|---|
| Frequency Range | 10 Hz-10 MHz, Step Size: 1 / 5 / 10 |
| Gain Range | Hardware Gain:0-40 DB, Min Step0.1 DB, Software Gain:0-99 DB, Min Step 0.1 DB |
| PLarge Screen | 10.4 Inch Color LCD |
| Frequency Number | Dual |
| Power Supply | AC 220V ± 10% 50HZ 5A |
|---|---|
| Output | AC 38V 10A |
| Inspection Speed | ≥6 M/min |
| Weight About | 6.5Kg (main Unit) |
| Product Name | Portable Magnetic Particle Testing Flaw Detector |
| Material | DT4A Electromagnetic Pure Iron Plate |
|---|---|
| Color | Metal Surface Presents Bright Silver, No Rust.no Scratch, No Corrosion And So On |
| Planeness | Put The Test Piece On Bare Board, Parallel Completely.no Wrinkle.no Burts.the Surface’s Roughness RA Is 0.005inch |
| Flaw Depth | Variable Depth Flaws Of 20%, 30% And 40% Of Shim Thickness |
| Thickness Of Test Piece Cx4-230 | 0.002inch |
| Drive Voltage Level | 1-8 Levels |
|---|---|
| Battery | Built-in Lithium Battery (14.8V,5.7AH),long Working Time Of 10 Hours After One Time Charge |
| Background Coordinate | Rectangular Coordinate, Polar Coordinate |
| Screen Display | Real-time Strip Chart,impedance Plane ,tube Sheet Display |
| Power Supply | 100-240V 50/60Hz |
| Drive Voltage Level | 1-8 Levels |
|---|---|
| Product Name | Eddy Current Testing Equipment |
| Screen Display | Real-time Strip Chart,impedance Plane ,tube Sheet Display |
| Frequency | 2 Frequencies Per Channel With 64Hz-5MHz For ECT,5Hz-5KHz For RFT |
| Phase | 0-359 In 0.1steps |
| Power Supply | AC 220V ± 10% 50HZ 5A |
|---|---|
| Output | AC 38V 10A |
| Inspection Speed | ≥6 M/min |
| Weight About | 6.5Kg (main Unit) |
| Product Name | Ndt Magnetic Particle Testing |
| Tube Sheet Mapping | Tube Sheet Mapping Draws According To Real Tube Layout,and Testing Result Is Marked In Different Colors |
|---|---|
| Battery | Built-in Lithium Battery (14.8V,5.7AH),long Working Time Of 10 Hours After One Time Charge |
| Report | Automatic Generation Of Report In Different Format |
| Alarm Output | One Hardware Alarm Output With Triode OC Gate |
| Drive Voltage Level | 1-8 Levels |
| Machine Weight | 2.0kg |
|---|---|
| Probe Type | Differential, Absolute,DP, Encircling Coil, Pencil,flat,sector, Array Etc |
| Operating Temperature | -20℃ To 55℃ |
| Balance | Fast Digital/analog Electronic Balance |
| Phase | 0-359 In 0.1steps |
| Screen Display | Real-time Strip Chart,impedance Plane ,tube Sheet Display |
|---|---|
| Power Supply | 100-240V 50/60Hz |
| Frequency | 2 Frequencies Per Channel With 64Hz-5MHz For ECT,5Hz-5KHz For RFT |
| Channel | 2 Channels |
| Machine Size | 290mm X 210mm X 42.5mm |