| Lengthways Magnetic Ampere-turn | AC 0-12000AT, Continuous 2)djustable(power Outage Phase Position Control) |
|---|---|
| Demagnetization | Remainder Magnetic Less Than 0.3mT |
| Distance Of Electrode | 4)0-400mm Adjustable |
| Clamp Way | 5)pedal |
| Working Way | 6)manual |
| Product Name | Hardness Tester |
|---|---|
| Hardness Scale | HL, HRC, HRB, HRA, HV, HB, HS |
| Standard Impact Device | Impact Device Of Type D |
| Data Memory | 500 Groups Max.(relative To Impact Times 32~1) |
| Large Screen | Dot Matrix LCD,128*64 Dots |
| Phase | 0-359 In 0.1steps |
|---|---|
| Standards | ASTM,JB/T4730.6-2005,DLT 883-2004 Etc. |
| Balance | Fast Digital/analog Electronic Balance |
| Machine Size | 290mm X 210mm X 42.5mm |
| Gain Ratio (Y/ | 0.1-10 |
| Color | Yellow |
|---|---|
| Lamp | White Lamp |
| Power | 220V-240V |
| Application | Makes Magnetic Particle Inspection On The Surface And The Near Surface Defect |
| Warranty | 12 Months |
| Report | Automatic Generation Of Report In Different Format |
|---|---|
| Battery | Built-in Lithium Battery (14.8V,5.7AH),long Working Time Of 10 Hours After One Time Charge |
| Operating Temperature | -20℃ To 55℃ |
| Background Coordinate | Rectangular Coordinate, Polar Coordinate |
| Channel | 2 Channels |
| Phase | 0-359 In 0.1steps |
|---|---|
| Drive Voltage Level | 1-8 Levels |
| Background Coordinate | Rectangular Coordinate, Polar Coordinate |
| Report | Automatic Generation Of Report In Different Format |
| Standards | ASTM,JB/T4730.6-2005,DLT 883-2004 Etc. |
| Effective Imaging Area Of The Detectorange | 150×180mm |
|---|---|
| Pixel Matrix | 1280×1024 |
| Ray Energy (static KV Value) | 40~300kv |
| Received Ray Energyion | 320kV |
| Continuous Working Time | More Than 10 Hours |
| Fluorescent Magnetic Powder | 2-3 G / L, Odorless Kerosene |
|---|---|
| Defoaming Agent | 0.5 - 1 Grams / Liter |
| Dispersant | 0.2%, Check The Weight Of The Liquid |
| Rust Inhibitor | 0.5%, Check The Weight Of Liquid |
| Residual Magnetism Method | I=20D ~ 40D |
| Output | 30-100KV |
|---|---|
| Input | 1.2KW |
| Focus Spot | 0.8x0.8 |
| Max Penetration | 8mm |
| Material | Steel |
| Pipe Range | Φ400-Φ1100mm |
|---|---|
| Pipe Voltage | 100-250Kv |
| Controller | PLC |
| Pnetration | 40mm |
| Tube | Ceramic Tube |