| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz |
| Display Screen | Liquid Crystal Big Screen, Back-light Designed |
| L*B*H | 220*95*55 Mm |
| Weight | 500g |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz For Aviation Industry Standard, 500KHz For Detecting Sheet Metal |
| Display Screen | Liquid Crystal Big Screen, Back-light Designed |
| L*B*H | 220*95*55 Mm |
| Weight | 500g |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Measuring Range | Resistivity:0.01µΩ•m~2.5µΩ•m,Conductivity:0.4MS/m~100MS/m 0.69%IACS~172%IACS,Resistance:0.1µΩ~150Ω |
| Display | Liquid Crystal Big Screen, Back-light Designed |
| Size | 285(W)*158(H)*120(D) Mm |
| Weight | Host:2.2kg Portable Measuring Fixture:1kg |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Measuring Range | Resistivity:0.01µΩ•m~2.5µΩ•m,Conductivity:0.4MS/m~100MS/m 0.69%IACS~172%IACS,Resistance:0.1µΩ~150Ω |
| Display | Liquid Crystal Big Screen, Back-light Designed |
| Size | 285(W)*158(H)*120(D) Mm |
| Weight | Host:2.2kg Portable Measuring Fixture:1kg |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Measuring Range | Resistivity:0.01µΩ•m~2.5µΩ•m,Conductivity:0.4MS/m~100MS/m 0.69%IACS~172%IACS,Resistance:0.1µΩ~150Ω |
| Display | Liquid Crystal Big Screen, Back-light Designed |
| Size | 285(W)*158(H)*120(D) Mm |
| Weight | Host:2.2kg Portable Measuring Fixture:1kg |
| The Running Time | 6-15min. (10-Gear Adjustable) |
|---|---|
| Inlet Speed | 90 Mm/min (6 Minutes When Running Time) |
| Development Time | 90-210 Sec |
| Water Temperature | 5~30 Degrees |
| Size Of Film | Min.5x10cm Up To 35cm Width |
| Film Size | 80×300mm, 80×360mm, 354×430mm |
|---|---|
| Development Time | 1-6 Minutes (setting Range) |
| Tank Volume | Developing 7.5 Gallons, Fixing 7.5 Gallons, Washing 13 Gallons |
| Washing Capability | 80×360mm Film Can Develop 260 Sheets Per Hour (development Time: 2 Minutes) |
| Development Temperature | Can Be Adjusted From 20 To 40 Degrees |
| Material | Steel, Copper, S/S, Nickel, TI, Aluminum |
|---|---|
| Length | 25mm Or 50mm |
| Standard | DIN ASTM, JIS EN 462-1,EN 462-2, ASME E1025 |
| Power | Electronic |
| Usage | Industrial X Ray Testing Machine |
| Power | Electronic |
|---|---|
| Usage | Magnetic Testing Equipment |
| Product Name | Portable Magnetic Particle Testing Flaw Detector |
| Application | Forged Products Or Welding Industry |
| Warranty | 12 Months,1 Year |
| Standard | JB/T6065-04 ASME SE7709 |
|---|---|
| Power | Electronic |
| Usage | Auto Testing Machine |
| Product Name | DGT MT-1A Digital Portable Magnetic Particle Testing Flaw Detector |
| Application | Construction Industry |