| Operating Principle | ULTROSONIC |
|---|---|
| Measuring Range | 1.0-200mm, 0.05-8inch |
| Sound Velocity | 500-9000m/s |
| Display | 5 Digits LCD With EL Backlight |
| Resolution | 0.1mm Or 0.01mm |
| Vertical Linearity Error | ≤3 % |
|---|---|
| Attenuator Error | Every 12 ±1dB |
| Dynamic Range | ≥32 DB |
| Electrical Noise Level | ≤10(frequency Band:1~5MHz)% |
| Flaw Detection Sensitivity Margin | ≥65(2.5Z20N Probe)dB |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz For Aviation Industry Standard, 500KHz For Detecting Sheet Metal |
| Display Screen | Liquid Crystal Big Screen, Back-light Designed |
| L*B*H | 220*95*55 Mm |
| Weight | 500g |
| Gain | 0-100dB, Step 0.1dB |
|---|---|
| Detection Channels | 1、2、4、8、16, 32 |
| Operation Mode | Single Probe Transmitter And Receiver, Dual Probe Transmitter And Receiver |
| Scan Mode | A、B、C Type Scan |
| Surplus Sensitivity | ≥65dB |
| Pulse Repetition Frequency | 10-2000Hz,precise Adjust, High Speed Scan, No Miss Out |
|---|---|
| Detection Range | 0-10000 Mm, At Steel Velocity |
| Sound Velocity | 100~20000m/s |
| Working Methods | Pulse Echo, Dual, And Thru-transmission |
| Sensitivity | 120 DB Max In Selectable Resolution 0.1, 1.0, 2.0, 6.0 DB |
| Operating Principle | ULTROSONIC |
|---|---|
| Measuring Range | 0.15mm – 1800mm |
| Sound Velocity | 400-19999m/s |
| Display | 3.5 "QVGA (320 × 240) Color TFT-LCD Screen |
| Resolution | 0.1mm、0.01mm、0.001mm(0.01inch、0.001inch、0.0001inch) |
| Material | ABS |
|---|---|
| Measuring Thickness Range | 0.01 Mm ~ 38 M,depending On The Material Being Measured, Probe, Surface Conditions, Temperature And Selected Configuration |
| High Resolution | Regular Display Resolution Is 0.001mm, Optional Ultra-high Resolution Can Reach 0.0001mm |
| Measurement Units | Millimeters, Inches, Microns And Mils |
| High Temperature Measurement | Up To 500°C |
| A/B Scan | Matching A Scan And B Scan Display |
|---|---|
| Video Camera | Included |
| Probe | Electromagnetic Ultrasonic Thickness Probe |
| Remote Control | The Remote Control System To Control The Scanning Direction, And It Can Be Preset Scanning Direction |
| Principle | Electromagnetic Ultrasonic EMAT |
| Independent Detection Frequency | 2 In Total |
|---|---|
| Frequency Range | 10 Hz~10 MHz,Step 1 Hz |
| Gain | 0 DB~99 DB,Step 0.1 DB |
| Phase | 0~359°,Step 1 Deg , Flexible Phase Rotation |
| Intelligent Mixing Unit | 1 In Total |
| Material | ABS |
|---|---|
| Color | Black |
| Deviation | ±(1~3)%H±1μm, |
| Data Interface | Bluetooth 2.0 Wireless |
| Display | 2.4inches Color Screen |