| Power Supply | AC 220V ± 10% 50HZ 5A |
|---|---|
| Output | AC 38V 10A |
| Inspection Speed | ≥6 M/min |
| Weight About | 6.5Kg (main Unit) |
| Product Name | Portable Magnetic Particle Testing Flaw Detector |
| Power Supply | AC 220V ± 10% 50HZ 5A |
|---|---|
| Output | AC 38V 10A |
| Inspection Speed | ≥6 M/min |
| Weight About | 6.5Kg (main Unit) |
| Product Name | Portable Magnetic Particle Testing Flaw Detector |
| Material | ABS |
|---|---|
| Testing Range | 1.5~240mm |
| Lifting Clearance | 0~3mm |
| Operating Frequency | 4MHz |
| High Temperature Sound Speed Compensation | Automatic Compensation |
| Frequency | 2-15Mhz |
|---|---|
| Probe Size | 4mm-20mm |
| Packaging Details | Standard export package |
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Frequency Range | 0.5MHz To 10MHz |
|---|---|
| Contact Transducer | Various Element Size |
| Protected Face Transducer | With Film Or Shoes |
| Crystal Element Transducer | Dual Element Or Single Element |
| Contoured Wedge | AID CID AOD COD |
| Probe | Electromagnetic Ultrasonic Thickness Probe |
|---|---|
| Principle | Electromagnetic Ultrasonic EMAT |
| Thickness Measurement Accuracy | 0.04mm, Range 2~120 Mm (Steel) |
| Work Clearance / Lift Off: | ≤4mm |
| IP Protection | IP65 |
| Frequency Range | 12.5KHz To 250KHz |
|---|---|
| Memory | In-Built: 16G RAM+4GB FLASH ;SD Card (max To 32G); External: USB Drive |
| Warranty | 12 Months |
| Application | Industrial Metal Flaw Test |
| Usage | Flaw Detection |
| Material | Zinc Alloy |
|---|---|
| Angle | 0-90degres |
| Connector | Lemo 00 Lemo 01 BNC Microdot |
| Frequency | 0.5Mhz-10MHz |
| Packaging Details | Standard export package |
| Frequency Range | 12.5KHz To 10MKHz |
|---|---|
| Contact Transducer | Various Element Size |
| Protected Face Transducer | With Film Or Shoes |
| Dual Element Transducer | Dual Element |
| Contoured Wedge | AID CID AOD COD |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz,120KHz |
| Display Screen | 240X320 Pixels TFT-LCD |
| Measuring Range | 0.5%IACS-110%IACS(0.29MS/m-64MS/m) |
| Distinguishing Rate | Conductivity:0.01% IACS(MS/m) |