| Material | ABS |
|---|---|
| Color | Black |
| Deviation | ±(1~3)%H±1μm, |
| Data Interface | Bluetooth 2.0 Wireless |
| Display | 2.4inches Color Screen |
| Display | Color 320x240 Pixels Display |
|---|---|
| A Scan | LiveSimultaneous Color A-Scan And Thickness Display |
| B Scan | Time-based B-Scan Display |
| Memory | Stores 100,000 Readings And 1000 Waveform |
| Measuring Range | 0.50mm To 508mm(0.02" To 20.00"), Depending On Material, Probe And Surface Condition |
| Material | ABS |
|---|---|
| Color | Black |
| Deviation | ±(1~3)%H±1μm, |
| Data Interface | Bluetooth 2.0 Wireless |
| Display | 2.4inches Color Screen |
| Scan Mode | A-Scan / Time-based B-Scan |
|---|---|
| Display | Color 320x240 Pixels Display |
| Memory | 100,000 Readings And 1000 Waveform |
| Measuring Range | 0.50mm To 508mm(0.02" To 20.00"), Depending On Material, Probe And Surface Condition |
| Rectify Mode | RF+, RF-, HALF+, HALF-, FULL |
| Display | Color 320x240 Pixels Display |
|---|---|
| Scan Mode | A-Scan Snapshot |
| Principle | Echo-Echo Mode(Thru Paint & Coatings) |
| Gain | Low, Medium Or High For Varying Test Conditions |
| Measuring Range | 0.60mmto 508mm(0.025" To 20.00"), Depending On Material, Probe And Surface Condition |
| Model | TG-1000 |
|---|---|
| Display | FSTN LCD Display With Backlight |
| Power Supply | 3.7V Li-Ion Chargeable Battery |
| Measuring Range | 0.50mm To 508mm(0.02" To 20.00") |
| Size | 157mm*78mm*37mm |
| Model | TG-1000C |
|---|---|
| Display | FSTN LCD Display With Backlight |
| Power Supply | 3.7V Li-Ion Chargeable Battery |
| Measuring Range | 0.50mm To 508mm(0.02" To 20.00") |
| Size | 157mm*78mm*37mm |
| Display | Color 320x240 Pixels Display |
|---|---|
| Scan Mode | A-Scan Snapshot |
| Echo-Echo | Through Painting |
| Memory | 100,000 Readings |
| Gain | Low, Medium Or High For Varying Test Conditions |
| Display Type | 2.4QVGA(320×240)true Color OLED Screen,contrast 10000:1 |
|---|---|
| Operating Principle | Adopts Single Delay Probe Ultrasonic Measuring Principle |
| Measuring Range | 0.2mm To 25.4mm(0.007874" To 1.00") |
| Measuring Resolution | Selectable 0.001mm, 0.01mm Or 0.1mm (selectable 0.0001, 0.001", 0.01") |
| Power Requirements | 2 AA Size Batteries |
| Display Type | 2.4QVGA(320×240)true Color OLED Screen,contrast 10000:1 |
|---|---|
| Operating Principle | Adopts Single Delay Probe Ultrasonic Measuring Principle |
| Measuring Range | 0.2mm To 25.4mm(0.007874" To 1.00") |
| Measuring Resolution | Selectable 0.001mm, 0.01mm Or 0.1mm (selectable 0.0001, 0.001", 0.01") |
| Power Requirements | 2 AA Size Batteries |