| Product Name | WRT Wire Rope Flaw Detector For Ndt Testing |
|---|---|
| Inspection | Inspection Of Mining Ropes, Aerial Ropeways (mostly Ropes Of Chairlifts And Gondola Lifts), Guy (suspension) Ropes |
| Application | Wire Rope Internal And External Detection |
| Packaging Details | Standard export package |
| Delivery Time | 1-4days |
| Product Name | WRT Wire Rope Flaw Detector For Ndt Testing |
|---|---|
| Inspection | Inspection Of Mining Ropes, Aerial Ropeways (mostly Ropes Of Chairlifts And Gondola Lifts), Guy (suspension) Ropes |
| Application | Wire Rope Internal And External Detection |
| Warranty | 12 Months |
| Usage | Flaw Detection |
| Vertical Linearity Error | ≤3 % |
|---|---|
| Attenuator Error | Every 12 ±1dB |
| Dynamic Range | ≥32 DB |
| Electrical Noise Level | ≤10(frequency Band:1~5MHz)% |
| Flaw Detection Sensitivity Margin | ≥65(2.5Z20N Probe)dB |
| Display | 7 Inch TFT Color Screen,800*480 Resolution |
|---|---|
| Operation Mode | Button, Rotary, Touch Screen |
| Battery | Lithium Ion Battery |
| Working Time | ≥8 Hours |
| SD Card | PSD Card(16G) |
| Product Name | WRT Wire Rope Flaw Detector For Ndt Testing |
|---|---|
| Inspection | Inspection Of Mining Ropes, Aerial Ropeways (mostly Ropes Of Chairlifts And Gondola Lifts), Guy (suspension) Ropes |
| Application | Wire Rope Internal And External Detection |
| Warranty | 12 Months |
| Humidity | 20%~95%RH |
| Pulse Repetition Frequency | 30-3000Hz |
|---|---|
| Detection Range | 0-25000 Mm, At Steel Velocity |
| Sound Velocity | 100~20000m/s |
| Working Methods | Pulse Echo, Dual, And Thru-transmission |
| Sensitivity | 120 DB Max In Selectable Resolution 0.1, 1.0, 2.0, 6.0 DB |
| Pulse Repetition Frequency | 20 Hz To 2000 Hz |
|---|---|
| Detection Range | 0-15000 Mm, At Steel Velocity |
| Sound Velocity | 1000 To 20000m/s |
| Working Methods | Pulse Echo, Dual, And Thru-transmission |
| Dynamic Range | More Than 40dB |
| Detection Range | 0-1000 Mm, At Steel Velocity |
|---|---|
| Sound Velocity | 1000~9999m/s |
| Working Methods | Pulse Echo, Dual, And Thru-transmission |
| Sensitivity Leavings | ≥50 DB |
| Power | AC Mains 100-240 VAC, 50-60 Hz |
| Gain | 0-100dB, Step 0.1dB |
|---|---|
| Detection Channels | 1、2、4、8、16, 32 |
| Operation Mode | Single Probe Transmitter And Receiver, Dual Probe Transmitter And Receiver |
| Scan Mode | A、B、C Type Scan |
| Surplus Sensitivity | ≥65dB |
| Power Supply | AC 220V ± 10% 50HZ 5A |
|---|---|
| Output | AC 38V 10A |
| Inspection Speed | ≥6 M/min |
| Weight About | 6.5Kg (main Unit) |
| Product Name | Portable Magnetic Particle Testing Flaw Detector |