| Frequency | 0.2 – 20 MHz |
|---|---|
| Detection Range | 0 - 10000 Mm |
| Sound Velocity | 100 – 20000 M/s |
| Working Methods | Pulse Echo, Dual, And Thru-transmission |
| Gain Adjustment | (0-110) DB, Step:0.2, 0.5, 1.0, 2.0, 6.0, 12.0, User Definable(0-24), And Locked |
| Frequency | 0.2 – 20 MHz |
|---|---|
| Detection Range | 0 - 10000 Mm |
| Sound Velocity | 100 – 20000 M/s |
| Working Methods | Pulse Echo, Dual, And Thru-transmission |
| Gain Adjustment | (0-110) DB, Step:0.2, 0.5, 1.0, 2.0, 6.0, 12.0, User Definable(0-24), And Locked |
| Display | 7 Inch TFT Color Screen,800*480 Resolution |
|---|---|
| Operation Mode | Button, Rotary, Touch Screen |
| Battery | Lithium Ion Battery |
| Working Time | ≥8 Hours |
| SD Card | PSD Card(16G) |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Harsh Field And Industrial Environments | -10℃ To 60 ℃ |
|---|---|
| Battery Working Time | Extended Battery Life To 12 Hours Under Real Test Conditions |
| Screen | Fast And Bright Color Screen |
| Square Wave Pulser | Option |
| Auto Correction | Curved Surface Correction |
| Magnet | Permanent |
|---|---|
| Lifting Power | More Than 12kgs |
| Magnetic Electrode Distance | 50-200mm Continuous Adjustable |
| Outline Size | 175mmX160mmX45mm |
| Weight | 1.5kg |
| Display | 11-inch 800X600 TFT Color Display |
|---|---|
| Memory | In-Built: 16G RAM+4GB FLASH ;SD Card (max To 32G); External: USB Drive |
| File & Entry Management System | Flexible Bridging Between Setting (Focal Law & Model), Calibration And Inspection |
| Modular Configuration | L-Scan, S-Scan, L-C-Scan, S-C-Scan, Butt-Weld, CrankShaft , Pipeline, TOFD, UT(Conventional), |
| DDF | Dynamic Depth Focusing (DDF) |
| Name | Magnetic Particle Testing Equipment |
|---|---|
| Magnetic Power System | Circumferential:0-500A,Vertical:0-1000A |
| Control System | Intelligent Closed-loop Control |
| Operation Screen | Touch Screen |
| Power Switch | AC380V±10% 50HZ 40KVA (instantaneous 5S), Three-phase Five-wire System |
| AC Magnetizing Current | Circumferential 0-500A Continuously Adjustable, With Power-off Phase Control Vertical 0--1000A (1000A*6T=6000AT) Continuously Adjustable, With Power-off Phase Control |
|---|---|
| Control Method | Pre-selection And Automatic Compensation |
| Compensation Refresh Rate | 0.02S/time |
| Stroke | 0-200mm |
| Coil Inner Diameter | 100mm |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |