| Product Name | WRT Wire Rope Flaw Detector For Ndt Testing |
|---|---|
| Inspection | Inspection Of Mining Ropes, Aerial Ropeways (mostly Ropes Of Chairlifts And Gondola Lifts), Guy (suspension) Ropes |
| Application | Wire Rope Internal And External Detection |
| Material | Copper |
| Packaging Details | Standard export package |
| Product Name | WRT Wire Rope Flaw Detector For Ndt Testing |
|---|---|
| Inspection | Inspection Of Mining Ropes, Aerial Ropeways (mostly Ropes Of Chairlifts And Gondola Lifts), Guy (suspension) Ropes |
| Application | Wire Rope Internal And External Detection |
| Warranty | 12 Months |
| Humidity | 20%~95%RH |
| Power Supply | AC 220V ± 10% 50HZ 5A |
|---|---|
| Output | AC 38V 10A |
| Inspection Speed | ≥6 M/min |
| Weight About | 6.5Kg (main Unit) |
| Product Name | Portable Magnetic Particle Testing Flaw Detector |
| Product Name | WRT Wire Rope Flaw Detector For Ndt Testing |
|---|---|
| Inspection | Inspection Of Mining Ropes, Aerial Ropeways (mostly Ropes Of Chairlifts And Gondola Lifts), Guy (suspension) Ropes |
| Application | Wire Rope Internal And External Detection |
| Warranty | 12 Months |
| Humidity | 20%~95%RH |
| Pulse Repetition Frequency | 10-2000Hz |
|---|---|
| Detection Range | 0-10000 Mm, At Steel Velocity |
| Sound Velocity | 100~20000m/s |
| Working Methods | Pulse Echo, Dual, And Thru-transmission |
| Sensitivity | 120 DB Max In Selectable Resolution 0.1, 1.0, 2.0, 6.0 DB |
| Product Name | WRT Wire Rope Flaw Detector For Ndt Testing |
|---|---|
| Inspection | Inspection Of Mining Ropes, Aerial Ropeways (mostly Ropes Of Chairlifts And Gondola Lifts), Guy (suspension) Ropes |
| Application | Wire Rope Internal And External Detection |
| Material | Copper |
| Packaging Details | Standard export package |
| Display | 11-inch 800X600 TFT Color Display |
|---|---|
| Memory | In-Built: 16G RAM+4GB FLASH ;SD Card (max To 32G); External: USB Drive |
| File & Entry Management System | Flexible Bridging Between Setting (Focal Law & Model), Calibration And Inspection |
| Modular Configuration | L-Scan, S-Scan, L-C-Scan, S-C-Scan, Butt-Weld, CrankShaft , Pipeline, TOFD, UT(Conventional), |
| DDF | Dynamic Depth Focusing (DDF) |
| Product Name | WRT Wire Rope Flaw Detector For Ndt Testing |
|---|---|
| Inspection | Inspection Of Mining Ropes, Aerial Ropeways (mostly Ropes Of Chairlifts And Gondola Lifts), Guy (suspension) Ropes |
| Application | Wire Rope Internal And External Detection |
| Warranty | 12 Months |
| Humidity | 20%~95%RH |
| Power | Electronic |
|---|---|
| Usage | Magnetic Testing Equipment |
| Product Name | Portable Magnetic Particle Testing Flaw Detector |
| Application | Construction Industry |
| Warranty | 12 Months,1 Year |
| Product Name | WRT Wire Rope Flaw Detector For Ndt Testing |
|---|---|
| Inspection | Inspection Of Mining Ropes, Aerial Ropeways (mostly Ropes Of Chairlifts And Gondola Lifts), Guy (suspension) Ropes |
| Application | Wire Rope Internal And External Detection |
| Material | Copper |
| Wire Rope Range | 1-400MM |