| Product Name | WRT Wire Rope Flaw Detector For Ndt Testing |
|---|---|
| Inspection | Inspection Of Mining Ropes, Aerial Ropeways (mostly Ropes Of Chairlifts And Gondola Lifts), Guy (suspension) Ropes |
| Application | Wire Rope Internal And External Detection |
| Material | Copper |
| Wire Rope Range | 1-450MM |
| Pulse Repetition Frequency | 10-2000Hz,precise Adjust, High Speed Scan, No Miss Out |
|---|---|
| Detection Range | 0-10000 Mm, At Steel Velocity |
| Sound Velocity | 100~20000m/s |
| Working Methods | Pulse Echo, Dual, And Thru-transmission |
| Sensitivity | 120 DB Max In Selectable Resolution 0.1, 1.0, 2.0, 6.0 DB |
| Name | Magnetic Particle Testing Machine |
|---|---|
| Magnetization | Circular Magnetization And Longitudinal Magnetization |
| Demagnetization | Function Included |
| Host Size | 360(width) ×550(height)×650(depth)mm;(excluding Handlebar) |
| Weight | 130kgs |
| Product Name | Magnetic Particle Testing Machine |
|---|---|
| Magnetization | Circular , Longitudinal , And Resultant Magnetization |
| Packaging Details | Standard export package |
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Detection Channel | 1-4 (depending On The Model Configuration) |
|---|---|
| Frequency Range | 10 Hz-10 MHz, Continuously Adjustable, Up To 2 Simultaneous Detection, Can Be Limited Mixing; ◆ Automatic / Manual Amplitude And Phase Adjustment |
| Inspection And Marking Accuracy | ≤ ± 50mm |
| Gain Range | 0.0 ~ 99.0 DB Continuously Adjustable, Step: 0.1 |
| Missed Rate | ≤ 0%, Misjudgment Rate (mistakenly Qualified Products To Determine Nonconforming Products) ≤ 1% |
| Detection Channel | 1-4 (depending On The Model Configuration) |
|---|---|
| Frequency Range | 10 Hz-10 MHz, Continuously Adjustable, Up To 2 Simultaneous Detection, Can Be Limited Mixing; ◆ Automatic / Manual Amplitude And Phase Adjustment |
| Inspection And Marking Accuracy | ≤ ± 50mm |
| Gain Range | 0.0 ~ 99.0 DB Continuously Adjustable, Step: 0.1 |
| Missed Rate | ≤ 0%, Misjudgment Rate (mistakenly Qualified Products To Determine Nonconforming Products) ≤ 1% |
| Power | Electronic |
|---|---|
| Usage | Magnetic Testing Equipment |
| Product Name | Portable Magnetic Particle Testing Flaw Detector |
| Application | Forged Products Or Welding Industry |
| Warranty | 12 Months,1 Year |
| Usage | Magnetic Testing Equipment |
|---|---|
| Product Name | Portable Magnetic Particle Testing Flaw Detector |
| Application | Forged Products Or Welding Industry |
| Warranty | 12 Months,1 Year |
| Power Supply | AC 220V And DC Battery |
| Product Name | WRT Wire Rope Flaw Detector For Ndt Testing |
|---|---|
| Inspection | Inspection Of Mining Ropes, Aerial Ropeways (mostly Ropes Of Chairlifts And Gondola Lifts), Guy (suspension) Ropes |
| Application | Wire Rope Internal And External Detection |
| Humidity | 20%~95%RH |
| Packaging Details | Standard export package |
| Material | ABS |
|---|---|
| Usage | NDT Testing |
| Product Name | Intelligent Digital Multi Frequency Eddy Current Detector |
| Power Supply | AC 220V/110V 50/60Hz |
| Application | Automobile, Aviation Parts Testing, Automated Testing Line Matching, Laboratory Research, Etc |