| Material | Carbon Steel, Stainless Steel, Duplex Stainless Steel 2205,aluminum 7075,nodular Cast Iron |
|---|---|
| Standard | ISO 19675 |
| Calibration Certificate | Included |
| Case | Included |
| OEM | Yes |
| A/B Scan | Matching A Scan And B Scan Display |
|---|---|
| Video Camera | Included |
| Probe | Electromagnetic Ultrasonic Thickness Probe |
| Remote Control | The Remote Control System To Control The Scanning Direction, And It Can Be Preset Scanning Direction |
| Principle | Electromagnetic Ultrasonic EMAT |
| Color | Gray |
|---|---|
| Principle | Ultrasonic |
| Standard | JBT 9377-2010、ASTM A1038-2005 |
| Calibration | Slef Calibration |
| Memory | To Save 1000-groups Of Measuring Data And 20-groups Of Calibration Data |
| Color | Black |
|---|---|
| Principle | Ultrasonic And Dynamic |
| Standard | JBT 9377-2010、ASTM A1038-2005 |
| Calibration | Slef Calibration |
| Memory | 1000 Datas |
| Color | Black |
|---|---|
| Principle | Ultrasonic |
| Standard | JBT 9377-2010、ASTM A1038-2005 |
| Calibration | Slef Calibration |
| Memory | 1000 Datas |
| Harsh Field And Industrial Environments | -10℃ To 60 ℃ |
|---|---|
| Battery Working Time | Extended Battery Life To 12 Hours Under Real Test Conditions |
| Screen | Fast And Bright Color Screen |
| Square Wave Pulser | Option |
| Auto Correction | Curved Surface Correction |
| Material | ABS |
|---|---|
| Testing Range | 0.75〜500m/2.5-25mm Under Coating |
| Display Measurement Modeay | 2.3-inch Color Screen |
| Measurement Mode | Standard Mostandard Mode / Penetration Coating Modede / Penetration Coating Mode |
| Calibration | Standard Block Calibration, Sound Velocity Calibration, Sound Velocity Can Be Calculated By Known Thickness |
| Material | ABS |
|---|---|
| Testing Range | 1.5~240mm |
| Lifting Clearance | 0~3mm |
| Operating Frequency | 4MHz |
| High Temperature Sound Speed Compensation | Automatic Compensation |
| Vertical Linearity Error | ≤3 % |
|---|---|
| Attenuator Error | Every 12 ±1dB |
| Dynamic Range | ≥32 DB |
| Electrical Noise Level | ≤10(frequency Band:1~5MHz)% |
| Flaw Detection Sensitivity Margin | ≥65(2.5Z20N Probe)dB |
| Accuracy | +/-0.001mm |
|---|---|
| Display | 3.5 "QVGA (320 × 240) Color TFT-LCD Screen |
| Interface | USB |
| Working Temperature | -10°C To +50°C |
| Sound Velocity Range | 400-19999m/s |