| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Measurement Update Rate | 4Hz |
|---|---|
| Minimum Value Scanning (MIN Capture Mode) | Catch The Minimum Value During The Measurement |
| Display | 128X64 Pixel LCD With Backlight |
| Tolerance | +/-0.05 Mm In Steel |
| Velocity Range | 1000-9999 M/s |
| Material | ABS |
|---|---|
| Accuracy | 0.03mm Or 0.3%*H |
| Interface | Mini-USB Interface For Communication |
| Principle | Support Pulse-Echo, Echo-Echo, Interface-Echo Measurement Modes, Gain Adjustable |
| Testing Range | 0.75-400mm Steel |
| Model | TG-5000 Series |
|---|---|
| Display | Color 320x240 Pixels OLED |
| Operating Principle | Pulse Echo With Dual Element Transducers |
| Measuring Range | 0.50mm To 508mm(0.02" To 20.00") |
| Material Velocity Range | 500 To 9999m/s |
| Measurement Update Rate | 4 Hz |
|---|---|
| Minimum Value Scanning (MIN Capture Mode) | Catch The Minimum Value During The Measurement |
| Display | 128X64 Pixel LCD With Backlight |
| Tolerance | +/-0.05 Mm In Steel |
| Velocity Range | 1000-9999 M/s |
| Display | 7 Inch TFT Color Screen,800*480 Resolution |
|---|---|
| Operation Mode | Button, Rotary, Touch Screen |
| Battery | Lithium Ion Battery |
| Working Time | ≥8 Hours |
| SD Card | PSD Card(16G) |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Display | 128×64 LCD With LED Backlight |
|---|---|
| Measuring Range | 0.75mm~300.0mm (0.03inch~11.8 Inch) |
| Sound Velocity | 1000m/s~9999m/s (0.039~0.394in/µs |
| Display Resolution | 0.01mm Or 0.1mm (lower Than 100.0mm) 0.1mm (more Than 99.99mm) |
| Accuracy | ±(0.5%Thickness +0.02)mm, Depends On Materials And Conditions |
| Scan Mode | A-Scan Snapshot |
|---|---|
| Through Coating | Echo-Echo Mode(Thru Paint & Coatings) |
| Memory | Stores 100,000 Readings |
| Display | 2.4" Color OLED, 320X240 Pixels, Contrast 10,000:1 |
| Measuring Range | .60mmto 508mm(0.025" To 20.00") |
| Data Software | English Language |
|---|---|
| Calibration | Two-Point Calibration Function. |
| Display | 128×64 LCD With LED Backlight. |
| Accuracy | ±(0.5%Thickness +0.02)mm |
| Units | Metric/Imperial Unit Seletable. |