| Material | Carbon Steel, Stainless Steel, Duplex Stainless Steel 2205,aluminum 7075 |
|---|---|
| Thickness | 20/25mm |
| Hole Diameter | 1.5mm |
| Calibration Certificate | Included |
| Case | Included |
| Weight | 1.4kg |
|---|---|
| Data Storage | Big Memory Of 1000 A Graph And Thickness Report |
| Accuracy | +/-0.001mm |
| Measurement Range | 0 – 15000mm At Steel Velocity |
| Display | TFT-LCD Screen |
| Principle | Electromagnetic Induction |
|---|---|
| Display Mode | Two Display Modes (SAVE And FREE): Single Testing Value Or Continuous Testing Value |
| Display Units | Two Units Display: Fe% (ferrite Content) And FN (WRC Number, Amount Of Ferrite) |
| Statistics Function | Mean Value, Max Value, Min Value, Standard Deviation Value. |
| Power Off | Auto Power Off Function |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Display | 4.5 Digits LCD With EL Backlight |
|---|---|
| Measuring Range | 0.75~300mm (in Steel) |
| Sound Velocity | 1000~9999 M/s |
| Resolution | 0.1mm |
| Accuracy | ±(0.5%Thickness+0.04)mm, Depends On Materials And Conditions |
| Pulse Width | 30 Ns – 1000 Ns |
|---|---|
| Fall Time | Less Than 10 Ns |
| Output Impedance | Less Than 10 Ω |
| Pulse Shape | Negative Square Wave |
| Rectifier | Positive, Negative, Full Wave And Unrectified |
| Screen | Touch Screen |
|---|---|
| Pulse Edge | <10ns |
| Pulse Width | 30~1000ns Continuously Adjustable |
| Waveform Display | Radio-wave, Full Wave, Positive Half-wave, Negative Half-wave |
| Imaging Mode | According To The Instrument Settings And Scanning Mode Display B Sweep, D Sweep, P Sweep, TOFD Imaging |
| Screen | TFT LCD With Touch Screen |
|---|---|
| Scan Mode | Support A-scan, B Scan, C Scan, D Scan, TOFD Imaging, Guided Waves Imaging, And P Scan |
| Memory | Large Capacity Data Storage And Network File Transfer Capabilities |
| Velocity Range | 300~20000m/s |
| Weight | 2.41kg(Including The Battery) |
| Operating Principle | ULTROSONIC |
|---|---|
| Measuring Range | 1.0-200mm, 0.05-8inch |
| Sound Velocity | 500-9000m/s |
| Display | 5 Digits LCD With EL Backlight |
| Resolution | 0.1mm Or 0.01mm |