| Power Supply | AC 220V ± 10% 50HZ 5A |
|---|---|
| Output | AC 38V 10A |
| Inspection Speed | ≥6 M/min |
| Weight About | 6.5Kg (main Unit) |
| Product Name | Portable Magnetic Particle Testing Flaw Detector |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz |
| Display Screen | Liquid Crystal Big Screen, Back-light Designed |
| L*B*H | 220*95*55 Mm |
| Memory | 4000 Groups Data |
| Material | ABS |
|---|---|
| Testing Range | 0.75〜500m/2.5-25mm Under Coating |
| Display Measurement Modeay | 2.3-inch Color Screen |
| Measurement Mode | Standard Mostandard Mode / Penetration Coating Modede / Penetration Coating Mode |
| Calibration | Standard Block Calibration, Sound Velocity Calibration, Sound Velocity Can Be Calculated By Known Thickness |
| Display | LCD |
|---|---|
| Testing Range | 0~1500 Um |
| Accuracy | ±[(1~2)%H+1] Um |
| Low Range Resolution | 0.1um |
| Battery | 2*3.7V Rechargeable Lithium Batteries |
| Material | ABS |
|---|---|
| Accuracy | ±(1+2% H) Um |
| Display Value | Display Both Thickness And Weight Measurements Directly |
| Interface | Mini-USB Interface For Communication |
| Online Testing | Support Online Measurement |
| Standard Mode | 0.8 Mm-- 300.0 Mm |
|---|---|
| Through Coating Mode | 2.5 Mm – 18.0 Mm |
| Resolution | 0.01mm |
| Memory | 500 Datas In 5 Groups, Memory Does Not Lose After Powering Off |
| Sound Velocity | 1000-9999m/s |
| Standard Mode | 0.8 Mm-- 300.0 Mm |
|---|---|
| Through Coating Mode | 2.5 Mm – 18.0 Mm |
| Resolution | 0.01mm |
| Memory | 500 Datas In 5 Groups, Memory Does Not Lose After Powering Off |
| Sound Velocity | 1000-9999m/s |
| Color | Gray |
|---|---|
| Principle | Ultrasonic |
| Standard | JBT 9377-2010、ASTM A1038-2005 |
| Calibration | Slef Calibration |
| Memory | To Save 1000-groups Of Measuring Data And 20-groups Of Calibration Data |
| Color | Gray |
|---|---|
| Principle | Ultrasonic |
| Standard | JBT 9377-2010、ASTM A1038-2005 |
| Calibration | Slef Calibration |
| Memory | To Save 1000-groups Of Measuring Data And 20-groups Of Calibration Data |
| Material | Aluminum 7075, Carbon Steel, Stainless Steel |
|---|---|
| Standard | ISO2400-1972 ISO2400 2012 |
| Packaging Details | Standard export package |
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |