| Standards | JB/T 10658 And EN1711 |
|---|---|
| Battery | Lithium Polymer Batteries, 5.5hours Continuous Working Time |
| Frequency Range | From 64Hz To 5MHz, Adjustable |
| Gain Range | 0~90 DB, Adjustable In Step Of 0.5 DB |
| Phase Rotation | 0~360 , Adjustable In Step Of 1 |
| Material | ABS |
|---|---|
| Accuracy | ±[(1~2)%H+1] Um |
| Display Value | Display Both Thickness And Weight Measurements Directly |
| Interface | Mini-USB Interface For Communication |
| Online Testing | Support Online Measurement |
| Material | ABS |
|---|---|
| Usage | NDT Testing |
| Product Name | Intelligent Digital Multi Frequency Eddy Current Detector |
| Power Supply | AC 220V/110V 50/60Hz |
| Application | Automobile, Aviation Parts Testing, Automated Testing Line Matching, Laboratory Research, Etc |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz,240KHz |
| Display Screen | 240X320 Pixels TFT-LCD |
| L*B*H | 180*80*30 Mm |
| Weight | 260g |
| Scope Of Application | Surface Crack Depth Measurement Of Conductive Materials |
|---|---|
| Working Principle | Combination Of Ac Potential Method And Computer Technology |
| Power Source | Built-in Rechargeable NiMH Battery |
| Size | 180x100x43mm |
| Weight | 1kg |
| Color | Gray |
|---|---|
| Principle | UCI Method (Ultrasonic Contact Impedance) |
| Standard | JBT 9377-2010、ASTM A1038-2005 |
| Calibration | Slef Calibration |
| Memory | 50 Sets Of Data Storage -- The Data Includes Time Information |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz,120KHz |
| Display Screen | 240X320 Pixels TFT-LCD |
| Measuring Range | 0.5%IACS-110%IACS(0.29MS/m-64MS/m) |
| Distinguishing Rate | Conductivity:0.01% IACS(MS/m) |
| Color | Black |
|---|---|
| Principle | Ultrasonic And Dynamic |
| Standard | JBT 9377-2010、ASTM A1038-2005 |
| Calibration | Slef Calibration |
| Memory | 1000 Datas |
| Model | TG-5000 Series |
|---|---|
| Display | Color 320x240 Pixels OLED |
| Operating Principle | Pulse Echo With Dual Element Transducers |
| Measuring Range | 0.50mm To 508mm(0.02" To 20.00") |
| Material Velocity Range | 500 To 9999m/s |
| Material | ABS |
|---|---|
| Testing Range | 1.5~240mm |
| Lifting Clearance | 0~3mm |
| Operating Frequency | 4MHz |
| High Temperature Sound Speed Compensation | Automatic Compensation |