| Material | ABS |
|---|---|
| Testing Range | 1.0~240mm |
| Lifting Clearance | 0~3mm |
| Operating Frequency | 3MHz |
| High Temperature Sound Speed Compensation | Automatic Compensation |
| Power Supply | 4*1.5V AA Battery |
|---|---|
| Display | 3.5 "QVGA (320 × 240) Color TFT-LCD Screen |
| Scan Mode | A Scan And B Scan |
| Sound Velocity Range | 400-19999m/s |
| Data Storage | It Can Store 100,000 Thicknesses (100 Groups, 1000 In Each Group), 500 Groups Of A-scan Waveforms And 500 Groups Of B-scan Waveforms At The Same Time |
| Material | ABS |
|---|---|
| Testing Range | 0.75~1280 Mm |
| Lifting Clearance | 5mm(aluminum), 4mm(carbon Steel), 3mm(stainless Steel) |
| Operating Frequency | 2.5MHz~6MHz |
| High Temperature Sound Speed Compensation | Automatic Compensation |
| Material | ABS |
|---|---|
| Application | Measurement Of Light Sources And Irradiation Systems, Transmission Measurements, UV Radiation Safety |
| UV-365 Probe | λ:(320~400)nm;λP=365nm |
| UV-420 Probe | λ:(375~475)nm;λP=420nm |
| Measuring Range | (0.1~199.9×103)μW/cm2 Parasitic Light:UV365:less Than 0.02% UV420:less Than 0.02% |
| Parameters | Ra, Rz, Rq, Rt |
|---|---|
| Sensor | Highly Sophisticated Inductance Sensor |
| Filtering Method | Four Wave Filtering Methods : RC, PC-RC, GAUSS And D-P |
| Unit | Metric /Imperial Conversion |
| Interface | USB Interface |
| Color | Black |
|---|---|
| Principle | Ultrasonic |
| Standard | JBT 9377-2010、ASTM A1038-2005 |
| Calibration | Slef Calibration |
| Memory | 1000 Datas |
| Ultrasonic | Echo-echo |
|---|---|
| Material | ABS |
| Measuring Range | Standard Mode: 0.031” – 7.87” (0.8-200.0mm) Thru Coating Mode: 0.118” – 0.905” ( 3.0mm-23.0mm) |
| Product Name | Ultrasonic Wall Thickness Gauge |
| Weight | 160g |
| Material | ABS |
|---|---|
| Usage | NDT Testing |
| Product Name | Intelligent Digital Multi Frequency Eddy Current Detector |
| Power Supply | AC 220V/110V 50/60Hz |
| Application | Nuclear Power, Petroleum, Chemical, Metallurgy, University Teaching, Auto Parts Manufacturing, Automation Companies, Various Laboratories, Special Equipment And Other Industries |
| Measuring Range | 0.03mm-11.3mm |
|---|---|
| Output Voltage | 0.5KV-7KV (HD-106A) 6KV-35KV (HD-106B) 0.5-36KV (HD-106C) |
| Display | LCD Display |
| Relosution | ±100V |
| Host Shell | Metal |
| Accuracy | +/-0.001mm |
|---|---|
| Display | 3.5 "QVGA (320 × 240) Color TFT-LCD Screen |
| Interface | USB |
| Working Temperature | -10°C To +50°C |
| Sound Velocity Range | 400-19999m/s |