| Pulse Repetition Frequency | 20 Hz To 2000 Hz |
|---|---|
| Detection Range | 0-15000 Mm, At Steel Velocity |
| Sound Velocity | 1000 To 20000m/s |
| Working Methods | Pulse Echo, Dual, And Thru-transmission |
| Dynamic Range | More Than 40dB |
| Display | 11-inch 800X600 TFT Color Display |
|---|---|
| Memory | In-Built: 16G RAM+4GB FLASH ;SD Card (max To 32G); External: USB Drive |
| File & Entry Management System | Flexible Bridging Between Setting (Focal Law & Model), Calibration And Inspection |
| Modular Configuration | L-Scan, S-Scan, L-C-Scan, S-C-Scan, Butt-Weld, CrankShaft , Pipeline, TOFD, UT(Conventional), |
| DDF | Dynamic Depth Focusing (DDF) |
| Power Supply | AC 220V ± 10% 50HZ 5A |
|---|---|
| Output | AC 38V 10A |
| Inspection Speed | ≥6 M/min |
| Weight About | 6.5Kg (main Unit) |
| Product Name | Portable Magnetic Particle Testing Flaw Detector |
| Power Supply | AC 220V ± 10% 50HZ 5A |
|---|---|
| Output | AC 38V 10A |
| Inspection Speed | ≥6 M/min |
| Weight About | 6.5Kg (main Unit) |
| Product Name | Ndt Magnetic Particle Testing |
| Display | 11-inch 800X600 TFT Color Display |
|---|---|
| Memory | In-Built: 16G RAM+4GB FLASH ;SD Card (max To 32G); External: USB Drive |
| File & Entry Management System | Flexible Bridging Between Setting (Focal Law & Model), Calibration And Inspection |
| Modular Configuration | L-Scan, S-Scan, L-C-Scan, S-C-Scan, Butt-Weld, CrankShaft , Pipeline, TOFD, UT(Conventional), |
| DDF | Dynamic Depth Focusing (DDF) |
| Size | 204 X 100 X 36 (mm) |
|---|---|
| Data Storage | It Can Store 100,000 Thicknesses (100 Groups, 1000 In Each Group), 500 Groups Of A-scan Waveforms And 500 Groups Of B-scan Waveforms At The Same Time |
| Battery | 4pcs AA Dry Battery |
| Measurement Mode | (1) MB-E: The Measurement Mode Based On The Transit Time From The Initial Echo To The First Bottom Echo; (2) E-E: Penetration Coating Measurement Mode, The Arbitrary Em–En Echo Is Optional; (3) ME-E: Multiple Echo Measurement Mode; (4) THIN: Thin Wall Meas |
| Accuracy | +/-0.001mm |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Harsh Field And Industrial Environments | -10℃ To 60 ℃ |
|---|---|
| Battery Working Time | Extended Battery Life To 12 Hours Under Real Test Conditions |
| Screen | Fast And Bright Color Screen |
| Square Wave Pulser | Option |
| Auto Correction | Curved Surface Correction |
| Measurement Update Rate | 4Hz |
|---|---|
| Minimum Value Scanning (MIN Capture Mode) | Catch The Minimum Value During The Measurement |
| Display | 128X64 Pixel LCD With Backlight |
| Tolerance | +/-0.05 Mm In Steel |
| Velocity Range | 1000-9999 M/s |
| Measurement Update Rate | 4 Hz |
|---|---|
| Minimum Value Scanning (MIN Capture Mode) | Catch The Minimum Value During The Measurement |
| Display | 128X64 Pixel LCD With Backlight |
| Tolerance | +/-0.05 Mm In Steel |
| Velocity Range | 1000-9999 M/s |