| Vibration Sensor | 3-Axis Piezoelectric Accelerometer |
|---|---|
| Display | 4 Digit LCD Backlit |
| Testing Range | Velocity : 0.01-400.0 Mm/s 0.000-16.00 Inch/s True RMS Acceleration : 0.1-400.0 M/s² 0.3-1312 Ft/s² 0.0-40g Equivalent Peak Displacement : 0.001-4.000mm 0.04-160.0 Mil Equivalent Peak-peak |
| Frequency Range For Measuring | 10Hz. To 10kHz |
| Accuracy | 5% Of Reading + 2 Digits |
| Standards | DIN53505, ASTMD2240, ISO7619, JISK7215 |
|---|---|
| Parameters Displayed | Hardness Result, Average Value, Max. Value |
| Operating Conditions | 0℃ To 40℃ |
| Power Supply | 4x1.5V AAA (UM-4) Battery |
| Product Name | Shore D Shore Hardness Meter |
| Material | Carbon Steel, Stainless Steel, Duplex Stainless Steel 2205,aluminum 7075,nodular Cast Iron |
|---|---|
| Standard | ISO/DIS 19675 |
| Calibration Certificate | Included |
| Case | Included |
| OEM | Yes |
| Gamma Detector | CsI Scintillation Crystal + Solid State Photomultiplier |
|---|---|
| Display | LCD Display |
| Sensitivity | 1µSv/h≥70CPS |
| Measurement Range | Dose Rate: 0.01 ~ 1000.00µSv/h |
| Cumulative Dose | 0.00µSv To 99999µSv |
| Material | ABS |
|---|---|
| Measuring Range | 0 ~ 800 ɥm/29.5 Mils |
| Standards | ASTMD-4417-B, IMOMSC.215(82), SANS5772, US Navy NSI 009-32, US Navy PPI-63101-000 |
| Display | LCD Display |
| Battery | 4x1.5V AAA(UM-4)Battery |
| Screen Display | Real-time Strip Chart,impedance Plane ,tube Sheet Display |
|---|---|
| Power Supply | 100-240V 50/60Hz |
| Frequency | 2 Frequencies Per Channel With 64Hz-5MHz For ECT,5Hz-5KHz For RFT |
| Channel | 2 Channels |
| Machine Size | 290mm X 210mm X 42.5mm |
| Drive Voltage Level | 1-8 Levels |
|---|---|
| Product Name | Eddy Current Testing Equipment |
| Screen Display | Real-time Strip Chart,impedance Plane ,tube Sheet Display |
| Frequency | 2 Frequencies Per Channel With 64Hz-5MHz For ECT,5Hz-5KHz For RFT |
| Phase | 0-359 In 0.1steps |
| Drive Voltage Level | 1-8 Levels |
|---|---|
| Battery | Built-in Lithium Battery (14.8V,5.7AH),long Working Time Of 10 Hours After One Time Charge |
| Background Coordinate | Rectangular Coordinate, Polar Coordinate |
| Screen Display | Real-time Strip Chart,impedance Plane ,tube Sheet Display |
| Power Supply | 100-240V 50/60Hz |
| Drive Voltage Level | 1-8 Levels |
|---|---|
| Background Coordinate | Rectangular Coordinate, Polar Coordinate |
| Operating Temperature | -20℃ To 55℃ |
| Frequency | 2 Frequencies Per Channel With 64Hz-5MHz For ECT,5Hz-5KHz For RFT |
| Standards | ASTM,JB/T4730.6-2005,DLT 883-2004 Etc. |
| Phase | 0-359 In 0.1steps |
|---|---|
| Drive Voltage Level | 1-8 Levels |
| Background Coordinate | Rectangular Coordinate, Polar Coordinate |
| Report | Automatic Generation Of Report In Different Format |
| Standards | ASTM,JB/T4730.6-2005,DLT 883-2004 Etc. |