| Pulse Width | 30 Ns – 1000 Ns |
|---|---|
| Fall Time | Less Than 10 Ns |
| Output Impedance | Less Than 10 Ω |
| Pulse Shape | Negative Square Wave |
| Rectifier | Positive, Negative, Full Wave And Unrectified |
| Screen | Touch Screen |
|---|---|
| Pulse Edge | <10ns |
| Pulse Width | 30~1000ns Continuously Adjustable |
| Waveform Display | Radio-wave, Full Wave, Positive Half-wave, Negative Half-wave |
| Imaging Mode | According To The Instrument Settings And Scanning Mode Display B Sweep, D Sweep, P Sweep, TOFD Imaging |
| Screen | TFT LCD With Touch Screen |
|---|---|
| Scan Mode | Support A-scan, B Scan, C Scan, D Scan, TOFD Imaging, Guided Waves Imaging, And P Scan |
| Memory | Large Capacity Data Storage And Network File Transfer Capabilities |
| Velocity Range | 300~20000m/s |
| Weight | 2.41kg(Including The Battery) |
| Transducer | Piezoelectric Acceleration Transducer |
|---|---|
| Parameters | RMS Of Velocity Values, Peak-peak Value Of Displacement, Peak Values Of Acceleration Or Real-time Spectral Charts |
| Speed Testing | Rotational Speed |
| Standards | GB 13823.3 |
| Display | TFT 320×200 Pixels With RGB |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Frequency Range | 10~10K Hz |
|---|---|
| Ambient Noise Permitted | 100 DB |
| Power Supply | 4 X 1.5V AAA Size (UM-4) Battery |
| Input Impedance | > 20 M |
| Dimensions | 156 X 67 X 28 Mm |
| Magnet | Permanent |
|---|---|
| Lifting Power | More Than 12kgs |
| Magnetic Electrode Distance | 50-200mm Continuous Adjustable |
| Outline Size | 175mmX160mmX45mm |
| Weight | 1.5kg |
| 2 Channel | 2 Channels Simultaneous Sampling & Display |
|---|---|
| Display | On-site 400-lines FFT Spectrum And Waveform Display; Transfer Function Analysis |
| Storage | Data Storage: 240 1024-point Time Waveforms |
| Acceleration | Acceleration Envelope Demodulation For Rolling Bearing And Gear-box Diagnosis |
| Spectrum | On-site Spectrum Comparison Function |
| Dual Channel | 1 Or 2 Plane On-site Balancing,Dual-channel Vibration Analyzer |
|---|---|
| Battery | Rechargeable Battery, 6.5 Hours Continus Working Time |
| Storage | 400 Vibration Value Sets & 400 Waveforms Of 1600 Samples |
| Acceleration | Acceleration Envelope Demodulation For Rolling Bearing And Gear-box Diagnosis |
| Spectrum | 1600 Lines FFT Spectrum |
| Investigation Depth | 180mm |
|---|---|
| Rebar Diameter Range(mm) | Φ6-Φ50 |
| Cover Thickness Range First Range | 6-90mm |
| Cover Thickness Range Second Range | 7-180mm |
| Power Source Alkaline CellX6 | >30 Hours |