| Principle | Electromagnetic Induction |
|---|---|
| Display Mode | Two Display Modes (SAVE And FREE): Single Testing Value Or Continuous Testing Value |
| Display Units | Two Units Display: Fe% (ferrite Content) And FN (WRC Number, Amount Of Ferrite) |
| Statistics Function | Mean Value, Max Value, Min Value, Standard Deviation Value. |
| Power Off | Auto Power Off Function |
| Principle | Magnetic-Inductive Method |
|---|---|
| Display Mode | Two Display Modes (SAVE And FREE): Single Testing Value Or Continuous Testing Value |
| Display Units | Two Units Display: Fe% (ferrite Content) And FN (WRC Number, Amount Of Ferrite) |
| Statistics Function | Mean Value, Max Value, Min Value, Standard Deviation Value. |
| Power Off | Auto Power Off Function |
| Measuring Range | 0.03mm-11.3mm |
|---|---|
| Output Voltage | 0.5KV-7KV (HD-106A) 6KV-35KV (HD-106B) 0.5-36KV (HD-106C) |
| Display | LCD Display |
| Relosution | ±100V |
| Host Shell | Metal |
| Detection Channel | 1-4 (depending On The Model Configuration) |
|---|---|
| Frequency Range | 10 Hz-10 MHz, Step Size: 1 / 5 / 10 |
| Gain Range | Hardware Gain:0-40 DB, Min Step0.1 DB, Software Gain:0-99 DB, Min Step 0.1 DB |
| PLarge Screen | 10.4 Inch Color LCD |
| Frequency Number | Dual |
| Delicate Gain | From 0dB To 48dB In 0.5dB Steps |
|---|---|
| Frequency | 2 Independently-selectable Frequencies |
| Channel | 2 Independent Channel |
| Battery | Low-power, Continuous Working Time Up To More Than 10 Hours |
| Product Name | Eddy Current Detector |
| Report | Automatic Generation Of Report In Different Format |
|---|---|
| Battery | Built-in Lithium Battery (14.8V,5.7AH),long Working Time Of 10 Hours After One Time Charge |
| Operating Temperature | -20℃ To 55℃ |
| Background Coordinate | Rectangular Coordinate, Polar Coordinate |
| Channel | 2 Channels |
| Christal | Single Element |
|---|---|
| Resolution | 0.001mm |
| Material | ABS |
| Product Name | Ut Thickness Meter |
| Weight | 210g Including Batteries |
| Material | ABS |
|---|---|
| Testing Range | 1.0~320mm |
| Lifting Clearance | 4mm(Aluminum), 3mm(Carbon Steel), 2mm(Stainless Steel) |
| Operating Frequency | 2.5MHz~6MHz |
| High Temperature Sound Speed Compensation | Automatic Compensation |
| Weight | 1.4kg |
|---|---|
| Data Storage | Big Memory Of 1000 A Graph And Thickness Report |
| Accuracy | +/-0.001mm |
| Measurement Range | 0 – 15000mm At Steel Velocity |
| Display | TFT-LCD Screen |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |