| Color | Yellow |
|---|---|
| Lamp | UV Lamp |
| Power | Electronic 220-240V |
| Usage | Magnetic Testing Equipment |
| Product Name | DGT MT-1A Digital Portable Magnetic Particle Testing Flaw Detector |
| Color | Yellow |
|---|---|
| Lamp | White Lamp |
| Power | 220V-240V |
| Application | Makes Magnetic Particle Inspection On The Surface And The Near Surface Defect |
| Warranty | 12 Months |
| Density Range | 0~4.5D |
|---|---|
| Repeatability Error | ±0.03D |
| Measurement Uncertainty | (0.00D~3.00D)±0.03D (3.00D~4.00D)±0.04D (4.00D~4.50D)±0.05D |
| Power Requirements | 50~60Hz, 220V±10% |
| Size | 330×110×116mm |
| Material | ABS |
|---|---|
| Testing Range | 1.0~640 Mm |
| Lifting Clearance | Mm(Aluminum), 4mm(Carbon Steel), 3mm(Stainless Steel) |
| Operating Frequency | 2.5MHz~6MHz |
| High Temperature Sound Speed Compensation | Automatic Compensation |
| Operating Principle | Magnetic Induction/eddy Current (F/NF) |
|---|---|
| Measuring Range | 0-5000um/0-50mil |
| Resolution; | 0.1/1 |
| Accuracy | ±1-3%n Or ±2.5um |
| Min. Measuring Area | 6mm |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Display | 128×64 LCD With LED Backlight |
|---|---|
| Measuring Range | 0.75mm~300.0mm (0.03inch~11.8 Inch) |
| Sound Velocity | 1000m/s~9999m/s (0.039~0.394in/µs |
| Display Resolution | 0.01mm Or 0.1mm (lower Than 100.0mm) 0.1mm (more Than 99.99mm) |
| Accuracy | ±(0.5%Thickness +0.02)mm, Depends On Materials And Conditions |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz,120KHz |
| Display Screen | 240X320 Pixels TFT-LCD |
| L*B*H | 180*90*40 Mm |
| Weight | 300g |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |