| Machine Weight | 2.0kg |
|---|---|
| Probe Type | Differential, Absolute,DP, Encircling Coil, Pencil,flat,sector, Array Etc |
| Operating Temperature | -20℃ To 55℃ |
| Balance | Fast Digital/analog Electronic Balance |
| Phase | 0-359 In 0.1steps |
| Phase | 0-359 In 0.1steps |
|---|---|
| Standards | ASTM,JB/T4730.6-2005,DLT 883-2004 Etc. |
| Balance | Fast Digital/analog Electronic Balance |
| Machine Size | 290mm X 210mm X 42.5mm |
| Gain Ratio (Y/ | 0.1-10 |
| Screen Display | Real-time Strip Chart,impedance Plane ,tube Sheet Display |
|---|---|
| Power Supply | 100-240V 50/60Hz |
| Frequency | 2 Frequencies Per Channel With 64Hz-5MHz For ECT,5Hz-5KHz For RFT |
| Channel | 2 Channels |
| Machine Size | 290mm X 210mm X 42.5mm |
| Independent Detection Frequency | 2 In Total |
|---|---|
| Frequency Range | 10 Hz~10 MHz,Step 1 Hz |
| Gain | 0 DB~99 DB,Step 0.1 DB |
| Phase | 0~359°,Step 1 Deg , Flexible Phase Rotation |
| Intelligent Mixing Unit | 1 In Total |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Measuring Range | Resistivity:0.01µΩ•m~2.5µΩ•m,Conductivity:0.4MS/m~100MS/m 0.69%IACS~172%IACS,Resistance:0.1µΩ~150Ω |
| Display | Liquid Crystal Big Screen, Back-light Designed |
| Size | 285(W)*158(H)*120(D) Mm |
| Weight | Host:2.2kg Portable Measuring Fixture:1kg |
| Detection Channel | 1-4 (depending On The Model Configuration) |
|---|---|
| Frequency Range | 10 Hz-10 MHz, Continuously Adjustable, Up To 2 Simultaneous Detection, Can Be Limited Mixing; ◆ Automatic / Manual Amplitude And Phase Adjustment |
| Inspection And Marking Accuracy | ≤ ± 50mm |
| Gain Range | 0.0 ~ 99.0 DB Continuously Adjustable, Step: 0.1 |
| Missed Rate | ≤ 0%, Misjudgment Rate (mistakenly Qualified Products To Determine Nonconforming Products) ≤ 1% |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Measuring Range | Resistivity:0.01µΩ•m~2.5µΩ•m,Conductivity:0.4MS/m~100MS/m 0.69%IACS~172%IACS,Resistance:0.1µΩ~150Ω |
| Display | Liquid Crystal Big Screen, Back-light Designed |
| Size | 285(W)*158(H)*120(D) Mm |
| Weight | Host:2.2kg Portable Measuring Fixture:1kg |
| Background Coordinate | Rectangular Coordinate, Polar Coordinate |
|---|---|
| Tube Sheet Mapping | Tube Sheet Mapping Draws According To Real Tube Layout,and Testing Result Is Marked In Different Colors |
| Impedance Display Mode | Point, Line, Auto |
| Battery | Built-in Lithium Battery (14.8V,5.7AH),long Working Time Of 10 Hours After One Time Charge |
| Report | Automatic Generation Of Report In Different Format |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz,120KHz |
| Display Screen | 240X320 Pixels TFT-LCD |
| L*B*H | 180*90*40 Mm |
| Weight | 300g |
| Tube Sheet Mapping | Tube Sheet Mapping Draws According To Real Tube Layout,and Testing Result Is Marked In Different Colors |
|---|---|
| Battery | Built-in Lithium Battery (14.8V,5.7AH),long Working Time Of 10 Hours After One Time Charge |
| Report | Automatic Generation Of Report In Different Format |
| Alarm Output | One Hardware Alarm Output With Triode OC Gate |
| Drive Voltage Level | 1-8 Levels |