| Detection Channel | 1-4 (depending On The Model Configuration) |
|---|---|
| Frequency Range | 10 Hz-10 MHz, Step Size: 1 / 5 / 10 |
| Gain Range | Hardware Gain:0-40 DB, Min Step0.1 DB, Software Gain:0-99 DB, Min Step 0.1 DB |
| PLarge Screen | 10.4 Inch Color LCD |
| Frequency Number | Dual |
| Drive Voltage Level | 1-8 Levels |
|---|---|
| Background Coordinate | Rectangular Coordinate, Polar Coordinate |
| Operating Temperature | -20℃ To 55℃ |
| Frequency | 2 Frequencies Per Channel With 64Hz-5MHz For ECT,5Hz-5KHz For RFT |
| Standards | ASTM,JB/T4730.6-2005,DLT 883-2004 Etc. |
| Drive Voltage Level | 1-8 Levels |
|---|---|
| Product Name | Eddy Current Testing Equipment |
| Screen Display | Real-time Strip Chart,impedance Plane ,tube Sheet Display |
| Frequency | 2 Frequencies Per Channel With 64Hz-5MHz For ECT,5Hz-5KHz For RFT |
| Phase | 0-359 In 0.1steps |
| Drive Voltage Level | 1-8 Levels |
|---|---|
| Battery | Built-in Lithium Battery (14.8V,5.7AH),long Working Time Of 10 Hours After One Time Charge |
| Background Coordinate | Rectangular Coordinate, Polar Coordinate |
| Screen Display | Real-time Strip Chart,impedance Plane ,tube Sheet Display |
| Power Supply | 100-240V 50/60Hz |
| Report | Automatic Generation Of Report In Different Format |
|---|---|
| Battery | Built-in Lithium Battery (14.8V,5.7AH),long Working Time Of 10 Hours After One Time Charge |
| Operating Temperature | -20℃ To 55℃ |
| Background Coordinate | Rectangular Coordinate, Polar Coordinate |
| Channel | 2 Channels |
| Phase | 0-359 In 0.1steps |
|---|---|
| Drive Voltage Level | 1-8 Levels |
| Background Coordinate | Rectangular Coordinate, Polar Coordinate |
| Report | Automatic Generation Of Report In Different Format |
| Standards | ASTM,JB/T4730.6-2005,DLT 883-2004 Etc. |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz |
| Display Screen | Liquid Crystal Big Screen, Back-light Designed |
| L*B*H | 220*95*55 Mm |
| Memory | 4000 Groups Data |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz |
| Display Screen | Liquid Crystal Big Screen, Back-light Designed |
| L*B*H | 220*95*55 Mm |
| Memory | 4000 Groups |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz,120KHz |
| Display Screen | 240X320 Pixels TFT-LCD |
| L*B*H | 180*90*40 Mm |
| Measuring Range | 6.9%IACS-110%IACS(4.0MS/m-64MS/m) |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz,120KHz |
| Display Screen | 240X320 Pixels TFT-LCD |
| Measuring Range | 0.5%IACS-110%IACS(0.29MS/m-64MS/m) |
| Distinguishing Rate | Conductivity:0.01% IACS(MS/m) |