| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz,240KHz |
| Display Screen | 240X320 Pixels TFT-LCD |
| L*B*H | 180*80*30 Mm |
| Weight | 260g |
| Material | ABS |
|---|---|
| Usage | NDT Testing |
| Product Name | Intelligent Digital Multi Frequency Eddy Current Detector |
| Power Supply | AC 220V/110V 50/60Hz |
| Application | Automobile, Aviation Parts Testing, Automated Testing Line Matching, Laboratory Research, Etc |
| Standards | JB/T 10658 And EN1711 |
|---|---|
| Battery | Lithium Polymer Batteries, 5.5hours Continuous Working Time |
| Frequency Range | From 64Hz To 5MHz, Adjustable |
| Gain Range | 0~90 DB, Adjustable In Step Of 0.5 DB |
| Phase Rotation | 0~360 , Adjustable In Step Of 1 |
| Detection Channel | 1-4 (scalable As Needed) |
|---|---|
| Frequency Range | 5 Hz ~ 12 MHz, Continuously Adjustable, 2-4 Independent Selectable Frequency, Multiple Mixing Unit |
| Adjustable Detection Range | The Maximum Measurement: 10 ~ 10000, Step 1 |
| Gain Range | 0.0dB ~ 99.0dB Continuously Adjustable, Step: 0.1dB |
| Missed Rate | ≤ 0%, False Positive Rate (mistakenly Judged As Qualified Nonconforming Product) ≤ 1% |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz |
| Display Screen | Liquid Crystal Big Screen, Back-light Designed |
| L*B*H | 220*95*55 Mm |
| Weight | 500g |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz |
| Display Screen | Liquid Crystal Big Screen, Back-light Designed |
| L*B*H | 220*95*55 Mm |
| Weight | 500g |
| Material | ABS |
|---|---|
| Usage | NDT Testing |
| Product Name | Intelligent Digital Multi Frequency Eddy Current Detector |
| Power Supply | AC 220V/110V 50/60Hz |
| Application | Nuclear Power, Petroleum, Chemical, Metallurgy, University Teaching, Auto Parts Manufacturing, Automation Companies, Various Laboratories, Special Equipment And Other Industries |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Measuring Range | Resistivity:0.01µΩ•m~2.5µΩ•m,Conductivity:0.4MS/m~100MS/m 0.69%IACS~172%IACS,Resistance:0.1µΩ~150Ω |
| Display | Liquid Crystal Big Screen, Back-light Designed |
| Size | 285(W)*158(H)*120(D) Mm |
| Weight | Host:2.2kg Portable Measuring Fixture:1kg |
| Delicate Gain | From 0dB To 48dB In 0.5dB Steps |
|---|---|
| Frequency | 2 Independently-selectable Frequencies |
| Channel | 2 Independent Channel |
| Battery | Low-power, Continuous Working Time Up To More Than 10 Hours |
| Product Name | Eddy Current Detector |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz For Aviation Industry Standard, 500KHz For Detecting Sheet Metal |
| Display Screen | Liquid Crystal Big Screen, Back-light Designed |
| L*B*H | 220*95*55 Mm |
| Weight | 500g |