| Pulse Repetition Frequency | 30-3000Hz |
|---|---|
| Detection Range | 0-25000 Mm, At Steel Velocity |
| Sound Velocity | 100~20000m/s |
| Working Methods | Pulse Echo, Dual, And Thru-transmission |
| Sensitivity | 120 DB Max In Selectable Resolution 0.1, 1.0, 2.0, 6.0 DB |
| Color | Gray |
|---|---|
| Principle | Ultrasonic |
| Standard | JBT 9377-2010、ASTM A1038-2005 |
| Calibration | Slef Calibration |
| Memory | To Save 1000-groups Of Measuring Data And 20-groups Of Calibration Data |
| Color | Gray |
|---|---|
| Principle | UCI Method (Ultrasonic Contact Impedance) |
| Standard | JBT 9377-2010、ASTM A1038-2005 |
| Calibration | Slef Calibration |
| Memory | 50 Sets Of Data Storage -- The Data Includes Time Information |
| Display | 11-inch 800X600 TFT Color Display |
|---|---|
| Memory | In-Built: 16G RAM+4GB FLASH ;SD Card (max To 32G); External: USB Drive |
| File & Entry Management System | Flexible Bridging Between Setting (Focal Law & Model), Calibration And Inspection |
| Modular Configuration | L-Scan, S-Scan, L-C-Scan, S-C-Scan, Butt-Weld, CrankShaft , Pipeline, TOFD, UT(Conventional), |
| DDF | Dynamic Depth Focusing (DDF) |
| Probe | Electromagnetic Ultrasonic Thickness Probe |
|---|---|
| Principle | Electromagnetic Ultrasonic EMAT |
| Thickness Measurement Accuracy | 0.04mm, Range 2~120 Mm (Steel) |
| Work Clearance / Lift Off: | ≤4mm |
| IP Protection | IP65 |
| Material | ABS |
|---|---|
| Measuring Thickness Range | 0.01 Mm ~ 38 M,depending On The Material Being Measured, Probe, Surface Conditions, Temperature And Selected Configuration |
| High Resolution | Regular Display Resolution Is 0.001mm, Optional Ultra-high Resolution Can Reach 0.0001mm |
| Measurement Units | Millimeters, Inches, Microns And Mils |
| High Temperature Measurement | Up To 500°C |
| Color | Black |
|---|---|
| Material | ABS |
| Product Name | Ultrasonic Flaw Detector |
| Gain | 110dB |
| Working Frequency | (0.5-15) MHz |
| Pulse Repetition Frequency | 10-2000Hz,precise Adjust, High Speed Scan, No Miss Out |
|---|---|
| Detection Range | 0-10000 Mm, At Steel Velocity |
| Sound Velocity | 100~20000m/s |
| Working Methods | Pulse Echo, Dual, And Thru-transmission |
| Sensitivity | 120 DB Max In Selectable Resolution 0.1, 1.0, 2.0, 6.0 DB |
| Weight | 310g |
|---|---|
| Data Storage | It Can Store 100,000 Thicknesses (100 Groups, 1000 In Each Group), 500 Groups Of A-scan Waveforms And 500 Groups Of B-scan Waveforms At The Same Time |
| Accuracy | +/-0.001mm |
| Measurement Range | 0.15mm – 1800mm |
| Display | 3.5 "QVGA (320 × 240) Color TFT-LCD Screen |
| Display Type | 2.4QVGA(320×240)true Color OLED Screen,contrast 10000:1 |
|---|---|
| Operating Principle | Adopts Single Delay Probe Ultrasonic Measuring Principle |
| Measuring Range | 0.2mm To 25.4mm(0.007874" To 1.00") |
| Measuring Resolution | Selectable 0.001mm, 0.01mm Or 0.1mm (selectable 0.0001, 0.001", 0.01") |
| Power Requirements | 2 AA Size Batteries |