| Material | ABS |
|---|---|
| Testing Range | 1.0~640 Mm |
| Lifting Clearance | Mm(Aluminum), 4mm(Carbon Steel), 3mm(Stainless Steel) |
| Operating Frequency | 2.5MHz~6MHz |
| High Temperature Sound Speed Compensation | Automatic Compensation |
| Display | Color 320x240 Pixels Display |
|---|---|
| Scan Mode | A-Scan Snapshot |
| Echo-Echo | Through Painting |
| Memory | 100,000 Readings |
| Gain | Low, Medium Or High For Varying Test Conditions |
| Material | ABS |
|---|---|
| Testing Range | 1.0~320mm |
| Lifting Clearance | 4mm(Aluminum), 3mm(Carbon Steel), 2mm(Stainless Steel) |
| Operating Frequency | 2.5MHz~6MHz |
| High Temperature Sound Speed Compensation | Automatic Compensation |
| Display | Color 320x240 Pixels Display |
|---|---|
| Scan Mode | A-Scan Snapshot |
| Principle | Echo-Echo Mode(Thru Paint & Coatings) |
| Gain | Low, Medium Or High For Varying Test Conditions |
| Measuring Range | 0.60mmto 508mm(0.025" To 20.00"), Depending On Material, Probe And Surface Condition |
| Range | 0.75-400mm |
|---|---|
| Display | 4 Digit, 10 Mm LCD |
| Operating Principle | Ultrasonic |
| Battery Indication | Low Battery Indication |
| Sound Velocity | 1000~9999 M/s |
| Material | Piezoelectric Ceramics |
|---|---|
| Color | White |
| Packaging Details | Standard export package |
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Operating Principle | ULTRASONIC |
|---|---|
| Measuring Range | 1.2-225mm, 0.05-9inch |
| Sound Velocity | 500-9000m/s |
| Display | 4digits LCD With EL Backlight |
| Dimensions | 120x62x30mm |
| Measuring Range | 1mm-200mm |
|---|---|
| Product Name | Pipe Thickness Gauge |
| Resolution | 0.1mm |
| Power Supply | 1.5V AAA*4PCS |
| Sound Velocity Range | 1000~9999 M/s. |
| Size | 204 X 100 X 36 (mm) |
|---|---|
| Data Storage | It Can Store 100,000 Thicknesses (100 Groups, 1000 In Each Group), 500 Groups Of A-scan Waveforms And 500 Groups Of B-scan Waveforms At The Same Time |
| Battery | 4pcs AA Dry Battery |
| Measurement Mode | (1) MB-E: The Measurement Mode Based On The Transit Time From The Initial Echo To The First Bottom Echo; (2) E-E: Penetration Coating Measurement Mode, The Arbitrary Em–En Echo Is Optional; (3) ME-E: Multiple Echo Measurement Mode; (4) THIN: Thin Wall Meas |
| Accuracy | +/-0.001mm |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |