| Frequency Range | 0.5MHz To 10MHz |
|---|---|
| Contact Transducer | Various Element Size |
| Protected Face Transducer | With Film Or Shoes |
| Crystal Element Transducer | Dual Element Or Single Element |
| Contoured Wedge | AID CID AOD COD |
| Christal | Single Element |
|---|---|
| Resolution | 0.001mm |
| Material | ABS |
| Product Name | Ultrasonic Thickness Gauge |
| Weight | 210g Including Batteries |
| Frequency | 2-15Mhz |
|---|---|
| Probe Size | 4mm-20mm |
| Packaging Details | Standard export package |
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Frequency Range | 12.5KHz To 250KHz |
|---|---|
| Memory | In-Built: 16G RAM+4GB FLASH ;SD Card (max To 32G); External: USB Drive |
| Warranty | 12 Months |
| Application | Industrial Metal Flaw Test |
| Usage | Flaw Detection |
| Material | Carbon Steel, Stainless Steel, Duplex Stainless Steel 2205,aluminum 7075,nodular Cast Iron |
|---|---|
| Standard | ISO/DIS 19675 |
| Calibration Certificate | Included |
| Case | Included |
| OEM | Yes |
| Material | Carbon Steel, Stainless Steel, Duplex Stainless Steel 2205,aluminum 7075 |
|---|---|
| Standard | BS2704 |
| Calibration Certificate | Included |
| Case | Included |
| OEM | Yes |
| Material | ABS |
|---|---|
| Testing Range | 1.5~240mm |
| Lifting Clearance | 0~3mm |
| Operating Frequency | 4MHz |
| High Temperature Sound Speed Compensation | Automatic Compensation |
| Gain | 0-100dB, Step 0.1dB |
|---|---|
| Detection Channels | 1、2、4、8、16, 32 |
| Operation Mode | Single Probe Transmitter And Receiver, Dual Probe Transmitter And Receiver |
| Scan Mode | A、B、C Type Scan |
| Surplus Sensitivity | ≥65dB |
| Operating Principle | ULTROSONIC |
|---|---|
| Measuring Range | 0.15mm – 1800mm |
| Sound Velocity | 400-19999m/s |
| Display | 3.5 "QVGA (320 × 240) Color TFT-LCD Screen |
| Resolution | 0.1mm、0.01mm、0.001mm(0.01inch、0.001inch、0.0001inch) |
| Detection Range | 0-1000 Mm, At Steel Velocity |
|---|---|
| Sound Velocity | 1000~9999m/s |
| Working Methods | Pulse Echo, Dual, And Thru-transmission |
| Sensitivity Leavings | ≥50 DB |
| Power | AC Mains 100-240 VAC, 50-60 Hz |