| Measuring Direction | 360° |
|---|---|
| Hardness Scale | HL、HB、HRB、HRC、HRA、HV、HS |
| Display | Segment LCD |
| Data Memory | Max. 100 Groups(relative To Impact Times 32~1) |
| Working Voltage | 3V(2 AA Size Alkaline Battery) |
| Material | Rockwell Hardness For Metal And Plastic Material |
|---|---|
| Force Switch | Automatic Test Force Switch |
| Standard | ISO 6508-2, ASTM E18, BS EN ISO6508-2, GB/T230.2. |
| Load Dwell Duration | 2~50s, Can Be Set |
| Data Statistics | Avg., Max., Min., S, R Available |
| Color | Black |
|---|---|
| Measuring Range | 15.9-650HBW(ASTM E10) |
| Brinell Test Force | 5 Kgf 、6.25 Kgf 、10 Kgf 、15.625 Kgf 、25 Kgf 、30 Kgf 、31.25Kgf 62.5Kgf、187.5Kgf |
| Brinell Hardness Scales | HBW2.5/6.25、HBW2.5/15.625、HBW2.5/31.25、 HBW2.5/62.5、HBW2.5/187.5、HBW1/5、HBW1/10、HBW1/30 |
| Hardness Resolution Ratio | 0.1HBW |
| Digital Screen | Touch Screen |
|---|---|
| Advanced Technology | Closed Loop Technology And Displacement Sensor Technology |
| One Key Operation | No Dead Weight, No Need Of Installation And Training |
| 30 Scales | Test Rockwell, Superficial Rockwell 30 Scales |
| Software | Powerful Data Processing Software |
| Material | Metal |
|---|---|
| Color | Silver |
| Steel And Cast Steel | 17.9~68.5HRC |
| Impact Energy | 11mJ |
| Name | Impact Device DL |
| Max Height Of Specimen | 400mm |
|---|---|
| Standards | GB7407 JJG884 |
| Test Force | 60kgf(588N) 100kgf(980N) 150kgf(1471N) |
| Preliminary Testing Force | 10kgf(98.07N) |
| Size | 520*240*700mm |
| Color | Black |
|---|---|
| Standards | GB/T 231.2, ISO 6506-2 And ASTM E10 |
| Impact Capacity | 4.9J |
| Testing Range | 100-400HB |
| Dimensions | Φ55 X 370mm |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Digital Screen | Touch Screen |
|---|---|
| Advanced Technology | Closed Loop Technology And Displacement Sensor Technology |
| One Key Operation | No Dead Weight, No Need Of Installation And Training |
| 30 Scales | Test Rockwell, Superficial Rockwell 30 Scales |
| Software | Powerful Data Processing Software |