| Indenter To Wall Distance | 200mm |
|---|---|
| Test Maximum Heigh | Rockwell:220mm、 Brinell Vickers:150mm |
| Tester Size | 560*260*800mm |
| Hardness Scale | HBW1/5、HBW2.5/62.5、HBW1/10、HBW2.5/15.625、HBW1/30、HBW2.5/31.25、HBW2.5/62.5、HBW10/100、HBW5/125、HBW2.5/187.5 (select 10 Scales) |
| Test Force Application Method | Automatic |
| Pressure Test Spring Material | Spring Steel |
|---|---|
| Test Head Material | Tungsten Carbide |
| Test Head Diameter | 0.5mm (Opel, Optional) 1.0mm(optional) (conforming To IS01518 And DEF) |
| Spring Pressure Range | 0~3N (marked In Blue),0~10N (marked In Red),0~20N (yellow Mark),0~40N (white Mark), (optional) |
| Name | Hardness Tester Portable |
| Material | ABS |
|---|---|
| Standards | DIN 53505, ISO 868, ISO 7619, ASTMD 2240, JISK7215 |
| Average | With Average Calculate Function |
| Peak | Peak Value Deposit Function |
| Alarm | Under-voltage Alarm Function |
| Color | White Silver |
|---|---|
| Principle | Dynamic |
| Testing Range | 0~20HW |
| Accuracy | 0.5 HW (5 - 17 HW) |
| Weight | 0.5kg |
| Hardness Scale | HS,HV,HB |
|---|---|
| Warranty | 12 Months |
| Product Name | Hardness Tester |
| Key Words | Metal Hardness Tester |
| Packaging Details | Standard export package |
| Name | Hardness Tester |
|---|---|
| Optional Impact Devices | DC/D+15/G/C/DL |
| Display | LCD Display Of 128*64 Matrix |
| Data Memory | 48~600 Groups |
| Hardness Scale | HV ,HB,HRC,HRB,HRA,HS |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Initial Test Force | 10kgf |
|---|---|
| Total Test Force | 60 Kgf, 100 Kgf, 150 Kgf |
| Test Range | 20~88 HRA, 20~100 HRB, And 20~70 HRC |
| Testing Resolution | 0.1HR |
| Indicator Error | Complying With ISO6508, ASTM E110 And ASTM E18 Standards |
| Color | Black |
|---|---|
| Principle | Ultrasonic And Dynamic |
| Standard | JBT 9377-2010、ASTM A1038-2005 |
| Calibration | Slef Calibration |
| Memory | 1000 Datas |