| Standard | ISO6506 ASTM E-10 |
|---|---|
| Statistics Values | Max, Min, Avg, R And S Are Available |
| Convertable | HRC, HRB, HRA, HV, σb |
| Test Report | Created In Microsoft EXCEL Format, Can Be Edit, Copy, Print As You Will |
| Load Dwell Duration | 2s~99s, Can Be Set And Stored |
| Testing Range | 8~650HBW |
|---|---|
| Max, Height Of The Speciment | 225mm |
| Magnification Of The Microscope | 20X |
| Power Supply And Voltage | AC220V/50-60Hz |
| Principle | Electronic Brinell |
| System | Innovative Closed-loop Technology |
|---|---|
| Standards | ASTM E-10 ISO6506 |
| Display | LCD |
| Max Measurable Height | 230 Mm |
| Max Measurable Depth | 140 Mm |
| Brinell Scale | HBW2.5/31.25 HBW2.5/62.5 HBW2.5/187.5 HBW5/62.5 |
|---|---|
| Rockwell Scale | HRA HRB HRC HRD HRE HRF HRG HRK HRH |
| Vickers Scale | HV30 HV100 |
| Packaging Details | Standard export package |
| Delivery Time | 1-4days |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Test Parameter | 3000kgf, 1500kgf, 1000kgf, 750kgf, 500kgf, 250kgf, 187.5kgf, 100kgf And 62.5kgf |
|---|---|
| Diameter Of Indenter | 10mm, 5mm, 2.5mm |
| Measuring Range | 3.18HBW~658HBW |
| Software | Software Update Freely |
| Conversion | Convert Test Result To Other Scales, Such As HRC, HRB, HRA, HV, σb |
| Initial Test Force | 98.07N(10kg) Allowance±2.0% |
|---|---|
| Total Test Force | 98.07N(10kg)~1839N(187.5kg) Allowance:±1.0% |
| Brinell Test Force | 31.25kgf(306.5N)、62.5kgf(612.9N)、187.5kgf(1839N) |
| Brinell Scale | HBW2.5/31.25、HBW2.5/62.5、 HBW2.5/187.5、HBW5/62.5 |
| Diamond Indenter Specifications | Diamond Rockwell Indenter、Diamond Vickers Indenter |
| Color | White |
|---|---|
| Conform To | ISO6506, ASTM E-10 |
| CCD | Separated CCD Camera |
| Measuring Range | 3.18HBW~658HBW |
| Accuracy Of Indention Measureing | ±0.5% |
| Digital Screen | Touch Screen |
|---|---|
| Advanced Technology | Closed Loop Technology And Displacement Sensor Technology |
| One Key Operation | No Dead Weight, No Need Of Installation And Training |
| 30 Scales | Test Rockwell, Superficial Rockwell 30 Scales |
| Software | Powerful Data Processing Software |