| Test Maximum Height | 160mm |
|---|---|
| Indenter To Wall Distance | 135mm |
| Shape Size | 250×550×650mm |
| Force Duration Time | (5-60) S |
| Test Force Application Method | Automatic |
| Packaging Details | IN CARTON |
|---|---|
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 500 |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HUATEC |
| Material | Cast Iron |
|---|---|
| Twin Rockwell | Regular Rockwell & Rockwell Superficial Hardness |
| Total Test Force | 147.1N(15kgf), 294.3N(30kgf), 441.3N(45kgf) |
| Scales | HR15N, HR30N, HR45N, HR15T, HR30T, HR45T, HR15W, HR30W, HR45W, HR15X, HR30X, HR45X, HR15Y, HR30Y, HR45Y,HRA, HRB, HRC, HRD, HRE, HRF, HRG, HRH, HRK, HRL, HRM, HRP, HRR, HRS, HRV |
| Standards According To | ISO 6508-2, ASTM E18 |
| Color | White |
|---|---|
| Conform To | GB/T 4340.2, GB/T 231.2, ISO6506-2, ISO6507-2, ASTM E92 And ASTM E10 |
| Measuring Range | 8-650HBW, 10-3000HV |
| Max. Height Of Test Piece | 130mm |
| Dimensions | 438 X 382 X 708mm |
| Indication Of Hardness Value | Dial |
|---|---|
| Max Height Of Specimen | 175mm |
| Standards | GB7407 JJG884 |
| Test Force | 60kgf(588N) 100kgf(980N) 150kgf(1471N) |
| Size | 520*240*700mm |
| Digital Screen | Touch Screen |
|---|---|
| Advanced Technology | Auto Turret, Specimen Atuto Raise, Indentation Auto Press |
| Image Of Indentation | Will Be Focused Automatically |
| Brinell Scale | HBW2.5/62.5 HBW2.5/187.5 HBW5/125 HBW5/750 HBW10/100、 |
| Max Height Of Specimen | 200mm (Added Height Type: 400mm For Specially Making) |
| Color | White |
|---|---|
| Testing Range | (8~650)HBW |
| Max Height Of The Speciment | 225mm |
| Power Supply And Voltage | AC220/100V/50-60Hz |
| Packaging Details | Standard export package |
| Testing Parameters | Velocity |
|---|---|
| Testing Range | Velocity: 0.1mm/s-199.9 Mm/s(RMS) |
| Accuracy | ±5% ± 2digits |
| Display | 3 1/2 Digits LCD |
| Power Supply | Two Button Batteries(LR44 Or SR44) |
| Standards | GB / T 17669.3-1999 Plaster Architectural And Mechanical Properties Of ISO 3051 Standards |
|---|---|
| High Precision | 0.2 Micron |
| Load Accuracy | 0.2% |
| Hardness Resolution | 0.01 N / Mm2 |
| Measuring Range | 1-6000 |
| Standard | GB / T 26704-2011 Pencil Test |
|---|---|
| Test Force | 0.245,0.49,0.98,1.96,2.94,4.98 |
| Hardness Test Range (HK) | 40-700 |
| Indenter And Lens Converters | Automatic |
| Size | 405*290*480mm |