| Power Supply | 110V~220V, Built-in Rechargeable Lithium Battery 8000MAH |
|---|---|
| Operating Temperature | -20° ~ 60°C |
| Standard System | Cartesian Coordinates, Polar Coordinates |
| Instrument Dimensions | 250 MM X 200 MM X 85 MM,Weight:2.0KG |
| Display | Waveform, Value, So You At A Glance |
| Phase | 0-359 In 0.1steps |
|---|---|
| Standards | ASTM,JB/T4730.6-2005,DLT 883-2004 Etc. |
| Balance | Fast Digital/analog Electronic Balance |
| Machine Size | 290mm X 210mm X 42.5mm |
| Gain Ratio (Y/ | 0.1-10 |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz,240KHz |
| Display Screen | 240X320 Pixels TFT-LCD |
| Measuring Range | 6.9-110%IACS(4 -64MS/m) |
| L*B*H | 180*80*35 Mm |
| Delicate Gain | From 0dB To 48dB In 0.5dB Steps |
|---|---|
| Frequency | 2 Independently-selectable Frequencies |
| Channel | 2 Independent Channel |
| Battery | Low-power, Continuous Working Time Up To More Than 10 Hours |
| Product Name | Eddy Current Detector |
| Screen Display | Real-time Strip Chart,impedance Plane ,tube Sheet Display |
|---|---|
| Power Supply | 100-240V 50/60Hz |
| Frequency | 2 Frequencies Per Channel With 64Hz-5MHz For ECT,5Hz-5KHz For RFT |
| Channel | 2 Channels |
| Machine Size | 290mm X 210mm X 42.5mm |
| Independent Detection Frequency | 2 In Total |
|---|---|
| Frequency Range | 10 Hz~10 MHz,Step 1 Hz |
| Gain | 0 DB~99 DB,Step 0.1 DB |
| Phase | 0~359°,Step 1 Deg , Flexible Phase Rotation |
| Intelligent Mixing Unit | 1 In Total |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Measuring Range | Resistivity:0.01µΩ•m~2.5µΩ•m,Conductivity:0.4MS/m~100MS/m 0.69%IACS~172%IACS,Resistance:0.1µΩ~150Ω |
| Display | Liquid Crystal Big Screen, Back-light Designed |
| Size | 285(W)*158(H)*120(D) Mm |
| Weight | Host:2.2kg Portable Measuring Fixture:1kg |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Measuring Range | Resistivity:0.01µΩ•m~2.5µΩ•m,Conductivity:0.4MS/m~100MS/m 0.69%IACS~172%IACS,Resistance:0.1µΩ~150Ω |
| Display | Liquid Crystal Big Screen, Back-light Designed |
| Size | 285(W)*158(H)*120(D) Mm |
| Weight | Host:2.2kg Portable Measuring Fixture:1kg |
| Background Coordinate | Rectangular Coordinate, Polar Coordinate |
|---|---|
| Tube Sheet Mapping | Tube Sheet Mapping Draws According To Real Tube Layout,and Testing Result Is Marked In Different Colors |
| Impedance Display Mode | Point, Line, Auto |
| Battery | Built-in Lithium Battery (14.8V,5.7AH),long Working Time Of 10 Hours After One Time Charge |
| Report | Automatic Generation Of Report In Different Format |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz,120KHz |
| Display Screen | 240X320 Pixels TFT-LCD |
| L*B*H | 180*90*40 Mm |
| Weight | 300g |