| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Usage | Surface Roughness Tester |
|---|---|
| Accuracy | <10% |
| Resolution | Ra: 0.05-10.00um/1.000-400.0uinch Rz: 0.020-100.0um/0.780-4000uinch |
| Display | 4 Digital 10mm LCD |
| Product Name | Surface Roughness Tester |
| Ultrasonic | Echo-echo |
|---|---|
| Material | ABS |
| Measuring Range | Standard Mode: 0.031” – 7.87” (0.8-200.0mm) Thru Coating Mode: 0.118” – 0.905” ( 3.0mm-23.0mm) |
| Product Name | Ultrasonic Wall Thickness Gauge |
| Weight | 160g |
| Detector Range | 0.o5mm~10mm |
|---|---|
| Output Voltage | 0.6KV~30KV |
| Display | LCD Display |
| Weight | 2.2kg |
| Size | 130*88*220mm |
| Display | LCD |
|---|---|
| Detection Range | 30um~1mm |
| Output Range | 600-8000V |
| DC Power Supply | 12V |
| Weight | 2.2kg |
| Calibration | •Automatic Sensitivity Calibration And Voltage Checks |
|---|---|
| Detector Range | 9V ——300µm,67.5V—500µm,90V——500µm |
| Sensitivity | 9V——90KΩ+5%,67.5V—125KΩ+5%,90V——400KΩ+5% |
| Accuracy Of Voltage | +5% |
| Battery | Li-pol Rechargeble Battery 11.1V/1100mA |
| Material | ABS |
|---|---|
| Accuracy | 0.03mm Or 0.3%*H |
| Interface | Mini-USB Interface For Communication |
| Principle | Support Pulse-Echo, Echo-Echo, Interface-Echo Measurement Modes, Gain Adjustable |
| Testing Range | 0.75-400mm Steel |
| Color | Black |
|---|---|
| Standard Meet | ISO10816 |
| Amplitude Accuracy | Acceleration (@10m/s2 Pk), 40Hz To 320Hz + 0.3dB + 1digit, 20Hz To 640Hz + 0.5dB +1digit Velocity (@20mm/sec Rms) , 40Hz To 320Hz +0.5dB +1digit Displacement (@50μm Pk-pk) 40Hz To 320Hz + 0.5dB + 1digit |
| Machine Size | 300 X250 X210(mm) |
| Net Weight | 6kgs |
| Weight | 310g |
|---|---|
| Data Storage | It Can Store 100,000 Thicknesses (100 Groups, 1000 In Each Group), 500 Groups Of A-scan Waveforms And 500 Groups Of B-scan Waveforms At The Same Time |
| Accuracy | +/-0.001mm |
| Measurement Range | 0.15mm – 1800mm |
| Display | 3.5 "QVGA (320 × 240) Color TFT-LCD Screen |
| Detector Range | 0.05mm~10mm |
|---|---|
| Output Voltage | 0.6KV~35KV |
| Display | LCD Display |
| Weight | 2.2kg |
| Size | 220x130x88mm |