| Material | Metal |
|---|---|
| Color | Silver |
| Steel And Cast Steel | 90~646HB |
| Impact Energy | 90mJ |
| Warranty | 12 Months,1 Year |
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Hard Plastic |
| Memory | 600 Groups Data |
| Impact Device | 7 Types Optional |
| Battery | Rechargable Li-ion Battery |
| Hardness Scale | HS,HV,HB |
|---|---|
| Range | 0~100HBa, Amount To 25~150HBW |
| Key Words | Portable Hardness Tester For Aluminum |
| Resolution | 0.1HBa |
| Maximum Hold | Included |
| Impact Device | Type DL |
|---|---|
| Display | 2.4 Inch IPS Display |
| Hardness Scale | HS,HV,HB,HL,HRA |
| Measuring Direction | 360°,0°~360°,Universal 360 Degree |
| Warranty | 12 Months,1 Year |
| Hardness Scale | HS,HV,HB |
|---|---|
| Range | 0~100HBa, Amount To 25~150HBW |
| Key Words | Portable Hardness Tester For Aluminum |
| Resolution | 0.1HBa |
| Maximum Hold | Included |
| Material | ABS |
|---|---|
| Color | Grey |
| Standards | DIN 53505, ISO 868, ISO 7619, ASTMD 2240, JISK7215 |
| Average | With Average Calculate Function |
| Peak | Peak Value Deposit Function |
| Material | ABS |
|---|---|
| Color | Grey |
| Standards | DIN 53505, ISO 868, ISO 7619, ASTMD 2240, JISK7215 |
| Average | With Average Calculate Function |
| Peak | Peak Value Deposit Function |
| Warranty | 12 Months |
|---|---|
| Key Words | Metal Hardness Tester |
| Measurement Range | HS (32 To 100),(80-1042)HV,HB (19 To 655) |
| Packaging Details | Standard export package |
| Delivery Time | 1-4days |
| Indenter To Wall Distance | 200mm |
|---|---|
| Test Maximum Heigh | Rockwell:220mm、 Brinell Vickers:150mm |
| Tester Size | 560*260*800mm |
| Hardness Scale | HBW1/5、HBW2.5/62.5、HBW1/10、HBW2.5/15.625、HBW1/30、HBW2.5/31.25、HBW2.5/62.5、HBW10/100、HBW5/125、HBW2.5/187.5 (select 10 Scales) |
| Test Force Application Method | Automatic |
| Material | Rubber,copper |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Connector | LEMO And 3 Pin |
| Weight | 300g |
| Length | 1.5m |