| Color | Black |
|---|---|
| Packaging Details | Standard export package |
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Output | 150-300KV |
|---|---|
| Input | 1.5KW |
| Focus Spot | 2.5x2.5 |
| Max Penetration | 50mm |
| Material | Steel |
| Output | 100-250KV |
|---|---|
| Input | 2.5KW |
| Focus Spot | 2.0x2.0 |
| Max Penetration | 40mm |
| Material | Steel |
| Package | Vacuum Packing |
|---|---|
| Size | 80x300,70x300,100x40,100x200mm Etc |
| Each Box | 100pcs |
| Average Gradient | 5.2 |
| Sensibility | 10-12 |
| Material | ABS |
|---|---|
| Usage | NDT Testing |
| Product Name | Intelligent Digital Multi Frequency Eddy Current Detector |
| Power Supply | AC 220V/110V 50/60Hz |
| Application | Nuclear Power, Petroleum, Chemical, Metallurgy, University Teaching, Auto Parts Manufacturing, Automation Companies, Various Laboratories, Special Equipment And Other Industries |
| Display | LCD |
|---|---|
| Detection Range | 30um~1mm |
| Output Range | 600-8000V |
| DC Power Supply | 12V |
| Weight | 2.2kg |
| Measuring Range | 0.03-10.mm(Epoxy Coal Tar Pitch、Petroleum Asphalt Medium) |
|---|---|
| Output Voltage | 0.5-35KV |
| Display | LCD |
| Consumption | <5w |
| Host Shell | Aluminum Box |
| Detector Range | 0.o5mm~10mm |
|---|---|
| Output Voltage | 0.6KV~30KV |
| Display | LCD Display |
| Weight | 2.2kg |
| Size | 130*88*220mm |
| Frequency Range | 12.5KHz To 250KHz |
|---|---|
| Memory | In-Built: 16G RAM+4GB FLASH ;SD Card (max To 32G); External: USB Drive |
| Warranty | 12 Months |
| Application | Industrial Metal Flaw Test |
| Usage | Flaw Detection |
| Detector | GM Counter (compensated) |
|---|---|
| Measurement Range | Cumulative Dose Equivalent: Hp(10)0.0μsv-9999msv |
| Dose Equivalent Rate | Hp(10)0.1μSv/h-100mSv/h |
| Relative Error | <±15% (137Cs) (10uSv/h-50msv/h) |
| Energy Response | 50KeV-1.3MeV, Error Of 30% |