| Machine Weight | 2.0kg |
|---|---|
| Probe Type | Differential, Absolute,DP, Encircling Coil, Pencil,flat,sector, Array Etc |
| Operating Temperature | -20℃ To 55℃ |
| Balance | Fast Digital/analog Electronic Balance |
| Phase | 0-359 In 0.1steps |
| Background Coordinate | Rectangular Coordinate, Polar Coordinate |
|---|---|
| Tube Sheet Mapping | Tube Sheet Mapping Draws According To Real Tube Layout,and Testing Result Is Marked In Different Colors |
| Impedance Display Mode | Point, Line, Auto |
| Battery | Built-in Lithium Battery (14.8V,5.7AH),long Working Time Of 10 Hours After One Time Charge |
| Report | Automatic Generation Of Report In Different Format |
| Drive Voltage Level | 1-8 Levels |
|---|---|
| Background Coordinate | Rectangular Coordinate, Polar Coordinate |
| Operating Temperature | -20℃ To 55℃ |
| Frequency | 2 Frequencies Per Channel With 64Hz-5MHz For ECT,5Hz-5KHz For RFT |
| Standards | ASTM,JB/T4730.6-2005,DLT 883-2004 Etc. |
| Delicate Gain | From 0dB To 48dB In 0.5dB Steps |
|---|---|
| Frequency | 2 Independently-selectable Frequencies |
| Channel | 2 Independent Channel |
| Battery | Low-power, Continuous Working Time Up To More Than 10 Hours |
| Product Name | Eddy Current Detector |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz,240KHz |
| Display Screen | 240X320 Pixels TFT-LCD |
| Measuring Range | 6.9-110%IACS(4 -64MS/m) |
| L*B*H | 180*80*35 Mm |
| Drive Voltage Level | 1-8 Levels |
|---|---|
| Product Name | Eddy Current Testing Equipment |
| Screen Display | Real-time Strip Chart,impedance Plane ,tube Sheet Display |
| Frequency | 2 Frequencies Per Channel With 64Hz-5MHz For ECT,5Hz-5KHz For RFT |
| Phase | 0-359 In 0.1steps |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz |
| Display Screen | Liquid Crystal Big Screen, Back-light Designed |
| L*B*H | 220*95*55 Mm |
| Memory | 4000 Groups |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz |
| Display Screen | Liquid Crystal Big Screen, Back-light Designed |
| L*B*H | 220*95*55 Mm |
| Weight | 500g |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz |
| Display Screen | Liquid Crystal Big Screen, Back-light Designed |
| L*B*H | 220*95*55 Mm |
| Weight | 500g |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz For Aviation Industry Standard, 500KHz For Detecting Sheet Metal |
| Display Screen | Liquid Crystal Big Screen, Back-light Designed |
| L*B*H | 220*95*55 Mm |
| Weight | 500g |