| Indenter To Wall Distance | 200mm |
|---|---|
| Test Maximum Heigh | Rockwell:220mm、 Brinell Vickers:150mm |
| Shape Size | 560*260*800mm |
| Hardness Scale | HBW1/5、HBW2.5/62.5、HBW1/10、HBW2.5/15.625、HBW1/30、HBW2.5/31.25、HBW2.5/62.5、HBW10/100、HBW5/125、HBW2.5/187.5 (select 10 Scales) |
| Test Force Application Method | Automatic |
| Brinell Scales | HBW2.5/62.5 HBW2.5/187.5 HBW5/62.5 HBW5/125 HBW5/250 HBW5/750 HBW10/100 HBW10/250 HBW10/500 HBW10/1000 HBW10/1500 HBW10/3000 |
|---|---|
| Test Force | 62.5Kgf(612.9N) 100Kgf(980.7N) 125Kgf(1226N) 187.5Kgf(1839N) 250Kgf(2452N) 500Kgf(4903N) 750Kgf(7355N) 1000Kgf(9807N) 1500Kgf(14710N) 3000Kgf(29420N) |
| Standards | BSEN 6506, ISO 6506, ASTM E10, GB/T231 |
| Hardness Resolution | 0.1HBW |
| Testing Range | 3.18-653HBW |
| Test Force | 10GF (0.098N), 25GF (0.245N), 50GF (0.49N), 100GF (0.98N), 200GF (1.96N), 300GF (2.94N), 500GF (4.9N), 1Kgf (9.8N),2kgf Optional |
|---|---|
| Standards | GB/T4340.2, ASTM E92 |
| Measurement Resolution | 0.01mm |
| Data Display Output | 8 "touch Screen Display Reading, Can Store 20 Test Results, Usb Drive, Optional Built-in Printer And RS-232 Interface |
| Testing Range | 8~2900HV |
| Material | Cast Iron |
|---|---|
| Twin Rockwell | Regular Rockwell & Rockwell Superficial Hardness |
| Total Test Force | 147.1N(15kgf), 294.3N(30kgf), 441.3N(45kgf) |
| Scales | HR15N, HR30N, HR45N, HR15T, HR30T, HR45T, HR15W, HR30W, HR45W, HR15X, HR30X, HR45X, HR15Y, HR30Y, HR45Y,HRA, HRB, HRC, HRD, HRE, HRF, HRG, HRH, HRK, HRL, HRM, HRP, HRR, HRS, HRV |
| Tesing Load | Test Force Are Provided By Load Cell And Closed Loop Control Unit |
| Color | Gray |
|---|---|
| Principle | Ultrasonic |
| Standard | JBT 9377-2010、ASTM A1038-2005 |
| Calibration | Slef Calibration |
| Memory | To Save 1000-groups Of Measuring Data And 20-groups Of Calibration Data |
| Maximum Test Force | 250kgf |
|---|---|
| Test Load Resolution | 0.1kgf And Programmable |
| Minimum Detection Resolution | 0.2um |
| Objective Magnification | 70X, 140X |
| Test Force Time | 1-99 Seconds |
| Digital Screen | Touch Screen |
|---|---|
| Advanced Technology | Auto Turret, Closed-loop Pressure Control, Automatic Loading, Automatic Load; |
| Wide Force Measurement Range | From 62.5 To 3000 Kg |
| Indentation Measurement Resolution | 1 Micron |
| Ball Diameter Error Of Less Than | +/- 1 Micron |
| Screen | 8 Inch Touch Screen Interface |
|---|---|
| Auto Turret | Indenter And The Objective Lens Automatically Switch To Each Other |
| Memory | Saved In EXCEL Format On USB Disk |
| Test Force | 10GF (0.098N), 25GF (0.245N), 50GF (0.49N), 100GF (0.98N), 200GF (1.96N), 300GF (2.94N), 500GF (4.9N), 1Kgf (9.8N), Optional Maximum Test Force 2kg |
| Meet Standard | GB/T4340.2, ASTM E92 |