| Indenter To Wall Distance | 200mm |
|---|---|
| Test Maximum Heigh | Rockwell:220mm、 Brinell Vickers:150mm |
| Tester Size | 560*260*800mm |
| Hardness Scale | HBW1/5、HBW2.5/62.5、HBW1/10、HBW2.5/15.625、HBW1/30、HBW2.5/31.25、HBW2.5/62.5、HBW10/100、HBW5/125、HBW2.5/187.5 (select 10 Scales) |
| Test Force Application Method | Automatic |
| Color | White |
|---|---|
| Testing Range | (8~650)HBW |
| Max Height Of The Speciment | 225mm |
| Power Supply And Voltage | AC220/100V/50-60Hz |
| Packaging Details | Standard export package |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Test Maximum Height | 160mm |
|---|---|
| Indenter To Wall Distance | 135mm |
| Shape Size | 250×550×650mm |
| Force Duration Time | (5-60) S |
| Test Force Application Method | Automatic |
| System | Innovative Closed-loop Technology |
|---|---|
| Standards | ASTM E-10 ISO6506 |
| Display | LCD |
| Max Measurable Height | 230 Mm |
| Max Measurable Depth | 140 Mm |
| Digital Screen | Touch Screen |
|---|---|
| Advanced Technology | Auto Turret, Closed-loop Pressure Control, Automatic Loading, Automatic Load; |
| Wide Force Measurement Range | From 62.5 To 3000 Kg |
| Ball Diameter Error Of Less Than | +/- 1 Micron |
| USB Interface | U Disc, Excel File |
| Material | Steel |
|---|---|
| Testing Range | (8~650)HBW |
| Color | White |
| Display | LCD |
| Weight | 160kg (Gross Weight) 130kg(Net Weight) |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Max Height Of Specimen | 160mm |
|---|---|
| Distance Between Indenter To Out Wall | 135mm |
| Hardness Test Range | 8HV~2900HV |
| Method Of Test Force Applied | Automatically Load And Unload Test Force |
| Dwell Time | 0~60s (1 Second As A Unit, Optional Key In) |
| Preload | 98.07N(10kg) |
|---|---|
| Load | 98.07N(10kg)~1839N(187.5kg) |
| Brinell Load | 31.25kgf(306.5N)、62.5kgf(612.9N)、187.5kgf(1839N) |
| Brinell Scale | HBW2.5/31.25、HBW2.5/62.5、 HBW2.5/187.5、HBW5/62.5 |
| Diamond Indenter | Diamond Rockwell Indenter、Diamond Vickers Indenter |