| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Product Name | Hardness Tester |
|---|---|
| Hardness Scale | HL, HRC, HRB, HRA, HV, HB, HS |
| Standard Impact Device | Impact Device Of Type D |
| Data Memory | 500 Groups Max.(relative To Impact Times 32~1) |
| Large Screen | Dot Matrix LCD,128*64 Dots |
| Screen | 8 Inch Touch Screen Interface |
|---|---|
| Auto Turret | Indenter And The Objective Lens Automatically Switch To Each Other |
| 3) Lifting Mechanism | Optical Cross Rail |
| Test Force | 10GF (0.098N), 25GF (0.245N), 50GF (0.49N), 100GF (0.98N), 200GF (1.96N), 300GF (2.94N), 500GF (4.9N), 1Kgf (9.8N) |
| Meet Standard | GB/T4340.2, ASTM E92 |
| Digital Screen | Touch Screen |
|---|---|
| Advanced Technology | Auto Turret, Specimen Atuto Raise, Indentation Auto Press |
| Image Of Indentation | Will Be Focused Automatically |
| Brinell Scale | HBW2.5/62.5 HBW2.5/187.5 HBW5/125 HBW5/750 HBW10/100、 |
| Max Height Of Specimen | 200mm (Added Height Type: 400mm For Specially Making) |
| Indenter To Wall Distance | 135mm |
|---|---|
| Test Maximum Heigh | 160mm |
| Shape Size | 250×550×650mm |
| Force Duration Time | (5-60) S |
| Test Force Application Method | Automatic |
| Test Parameter | 3000kgf, 1500kgf, 1000kgf, 750kgf, 500kgf, 250kgf, 187.5kgf, 100kgf And 62.5kgf |
|---|---|
| Diameter Of Indenter | 10mm, 5mm, 2.5mm |
| Measuring Range | 3.18HBW~658HBW |
| Packaging Details | Standard export package |
| Delivery Time | 1-4days |
| Test Parameter | 3000kgf, 1500kgf, 1000kgf, 750kgf, 500kgf, 250kgf, 187.5kgf, 100kgf And 62.5kgf |
|---|---|
| Diameter Of Indenter | 10mm, 5mm, 2.5mm |
| Measuring Range | 3.18HBW~658HBW |
| Software | Software Update Freely |
| Conversion | Convert Test Result To Other Scales, Such As HRC, HRB, HRA, HV, σb |
| Material | Rockwell Hardness For Metal And Plastic Material |
|---|---|
| Force Switch | Automatic Test Force Switch |
| Standard | ISO 6508-2, ASTM E18, BS EN ISO6508-2, GB/T230.2. |
| Load Dwell Duration | 2~50s, Can Be Set |
| Data Statistics | Avg., Max., Min., S, R Available |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Max Height Of Specimen | 180mm |
|---|---|
| Distance From Indenter To Out Wall | 160mm |
| Hardness Test Range | 5HV~5900HV |
| Method Of Test Force Applied | Automatically Load And Unload Test Force |
| Overall Dimension | 560*260*670mm |