| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Model | HAP-1 |
|---|---|
| Disc Diameter | 220mm |
| Voltage | 380V,50Hz |
| Power | 0.40KW |
| Speed | 50-1400 R/min |
| Model | HAP-2CX |
|---|---|
| Disc Diameter | 230mm |
| Voltage | 220V |
| Power | 350W |
| Speed | 0-1400r/min |
| Material | Rubber,copper |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Connector | LEMO And 3 Pin |
| Weight | 300g |
| Length | 1.5m |
| Material | ABS |
|---|---|
| Standards | DIN 53505, ISO 868, ISO 7619, ASTMD 2240, JISK7215 |
| Average | With Average Calculate Function |
| Peak | Peak Value Deposit Function |
| Alarm | Under-voltage Alarm Function |
| Parameters Displayed | Hardness Result, Average Value, Max. Value |
|---|---|
| Measurement Range | 0-100HA |
| Measurement Deviation | <1%H |
| Operating Conditions | 0℃ To 40℃ |
| Product Name | Shore A Durometer Scale Digital Hardness Tester |
| Product Name | Hardness Tester |
|---|---|
| Hardness Scale | HL,HB,HRB,HRC,HRA,HV,HS |
| Measuring Direction | 360° |
| Data Memory | 600 Groups Max |
| Large Screen | 128*64 Dot Matrix LCD |
| Measurement Range | 0-100H |
|---|---|
| Measurement Deviation | <1%H |
| Resolution | 0.1 |
| Auto Switch Off | YES |
| Power Supply | 4x1.5V AAA (UM-4) Battery |
| Standards | DIN53505, ASTMD2240, ISO7619, JISK7215 |
|---|---|
| Parameters Displayed | Hardness Result, Average Value, Max. Value |
| Operating Conditions | 0℃ To 40℃ |
| Power Supply | 4x1.5V AAA (UM-4) Battery |
| Packaging Details | Standard export package |
| Material | Cast Iron |
|---|---|
| Twin Rockwell | Regular Rockwell & Rockwell Superficial Hardness |
| Total Test Force | 147.1N(15kgf), 294.3N(30kgf), 441.3N(45kgf) |
| Scales | HR15N, HR30N, HR45N, HR15T, HR30T, HR45T, HR15W, HR30W, HR45W, HR15X, HR30X, HR45X, HR15Y, HR30Y, HR45Y,HRA, HRB, HRC, HRD, HRE, HRF, HRG, HRH, HRK, HRL, HRM, HRP, HRR, HRS, HRV |
| Tesing Load | Test Force Are Provided By Load Cell And Closed Loop Control Unit |