| Test Range | 0-100 HA |
|---|---|
| Available Test Range | 10-90 HA |
| Stroke | 2.5 Mm |
| Tip Dimension | 0.79mm |
| Product Name | Durometer Shore A |
| Test Parameter | 3000kgf, 1500kgf, 1000kgf, 750kgf, 500kgf, 250kgf, 187.5kgf, 100kgf And 62.5kgf |
|---|---|
| Diameter Of Indenter | 10mm, 5mm, 2.5mm |
| Measuring Range | 3.18HBW~658HBW |
| Packaging Details | Standard export package |
| Delivery Time | 1-4days |
| Measurement Range | 0-100HC |
|---|---|
| Measurement Deviation | <1%H |
| Resolution | 0.1 |
| Operating Conditions | 0℃ To 40℃ |
| Packaging Details | Standard export package |
| Measurement Range | 0-100HD |
|---|---|
| Measurement Deviation | <1%H |
| Resolution | 0.1 Unit |
| Auto Switch | Off |
| Tolerance | ± 0.5 At "100" And -0 +1 At "0" |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Indication Of Hardness Value | Dial |
|---|---|
| Max Height Of Specimen | 175mm |
| Standards | GB7407 JJG884 |
| Test Force | 60kgf(588N) 100kgf(980N) 150kgf(1471N) |
| Size | 520*240*700mm |
| Standard | GB / T 26704-2011 Pencil Test |
|---|---|
| Test Force | 0.245,0.49,0.98,1.96,2.94,4.98 |
| Hardness Test Range (HK) | 40-700 |
| Indenter And Lens Converters | Automatic |
| Size | 405*290*480mm |
| Maximum Test Force | 250kgf |
|---|---|
| Test Load Resolution | 0.1kgf And Programmable |
| Minimum Detection Resolution | 0.2um |
| Objective Magnification | 70X, 140X |
| Test Force Time | 1-99 Seconds |
| Measuring Range | HRA 22-88; |
|---|---|
| Weight | 0.3KG |
| Dimensions | 60X10 |
| Hardness Scale | HRA,HBW,HV,HR,HLD,HLG |
| Warranty | 12 Months |
| Testing Parameters | Velocity |
|---|---|
| Testing Range | Velocity: 0.1mm/s-199.9 Mm/s(RMS) |
| Accuracy | ±5% ± 2digits |
| Display | 3 1/2 Digits LCD |
| Power Supply | Two Button Batteries(LR44 Or SR44) |