| Initial Test Force | 98.07N(10kg) Allowance±2.0% |
|---|---|
| Total Test Force | 98.07N(10kg)~1839N(187.5kg) Allowance:±1.0% |
| Brinell Test Force | 31.25kgf(306.5N)、62.5kgf(612.9N)、187.5kgf(1839N) |
| Brinell Scale | HBW2.5/31.25、HBW2.5/62.5、 HBW2.5/187.5、HBW5/62.5 |
| Diamond Indenter Specifications | Diamond Rockwell Indenter、Diamond Vickers Indenter |
| Color | White |
|---|---|
| Conform To | ISO6506, ASTM E-10 |
| CCD | Separated CCD Camera |
| Measuring Range | 3.18HBW~658HBW |
| Accuracy Of Indention Measureing | ±0.5% |
| Color | Black |
|---|---|
| Principle | Ultrasonic And Dynamic |
| Standard | JBT 9377-2010、ASTM A1038-2005 |
| Calibration | Slef Calibration |
| Memory | 1000 Datas |
| Digital Screen | Touch Screen |
|---|---|
| Advanced Technology | Closed Loop Technology And Displacement Sensor Technology |
| One Key Operation | No Dead Weight, No Need Of Installation And Training |
| 30 Scales | Test Rockwell, Superficial Rockwell 30 Scales |
| Software | Powerful Data Processing Software |
| Max Cutting Section | Φ126mm |
|---|---|
| Grinding Wheel | 350*2.5*32mm |
| Input Voltage | 380V,50Hz |
| Motor Power | 4KW |
| Weight | 145KG |
| Test Maximum Height | 160mm |
|---|---|
| Indenter To Wall Distance | 135mm |
| Shape Size | 250×550×650mm |
| Force Duration Time | (5-60) S |
| Test Force Application Method | Automatic |
| Packaging Details | IN CARTON |
|---|---|
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 500 |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HUATEC |
| Material | Cast Iron |
|---|---|
| Twin Rockwell | Regular Rockwell & Rockwell Superficial Hardness |
| Total Test Force | 147.1N(15kgf), 294.3N(30kgf), 441.3N(45kgf) |
| Scales | HR15N, HR30N, HR45N, HR15T, HR30T, HR45T, HR15W, HR30W, HR45W, HR15X, HR30X, HR45X, HR15Y, HR30Y, HR45Y,HRA, HRB, HRC, HRD, HRE, HRF, HRG, HRH, HRK, HRL, HRM, HRP, HRR, HRS, HRV |
| Standards According To | ISO 6508-2, ASTM E18 |
| Color | White |
|---|---|
| Conform To | GB/T 4340.2, GB/T 231.2, ISO6506-2, ISO6507-2, ASTM E92 And ASTM E10 |
| Measuring Range | 8-650HBW, 10-3000HV |
| Max. Height Of Test Piece | 130mm |
| Dimensions | 438 X 382 X 708mm |
| Digital Screen | Touch Screen |
|---|---|
| Advanced Technology | Auto Turret, Specimen Atuto Raise, Indentation Auto Press |
| Image Of Indentation | Will Be Focused Automatically |
| Brinell Scale | HBW2.5/62.5 HBW2.5/187.5 HBW5/125 HBW5/750 HBW10/100、 |
| Max Height Of Specimen | 200mm (Added Height Type: 400mm For Specially Making) |