| Hardness Scale | HL, HB, HRB, HRC, HRA, HV, HS |
|---|---|
| Data Memory | 48~600 Groups (impact Times: 32~1) |
| Measuring Range | HLD(170~960) |
| Standard Impact Device | Impact Device D |
| Optional Impact Devices | DC/D+15/G/C/DL |
| Hardness Scale | HL, HB, HRB, HRC, HRA, HV, HS |
|---|---|
| Memory | 48~600 Groups (impact Times: 32~1) |
| Measuring Range | HLD(170~960) |
| Standard Impact Device | D |
| Optional Impact Devices | DC/D+15/G/C/DL |
| Hardness Scale | HL, HB, HRB, HRC, HRA, HV, HS |
|---|---|
| Memory | 48~600 Groups (impact Times: 32~1) |
| Measuring Range | HLD(170~960) |
| Standard Impact Device | D |
| Optional Impact Devices | DC/D+15/G/C/DL |
| Color | Gray |
|---|---|
| Principle | Ultrasonic |
| Standard | JBT 9377-2010、ASTM A1038-2005 |
| Calibration | Slef Calibration |
| Memory | To Save 1000-groups Of Measuring Data And 20-groups Of Calibration Data |
| Test Force | 3000 Kgf (1000 Kgf, 750 Kgf, 500 Kgf Optional) |
|---|---|
| Test Ball | 10mm Carbide Alloy Ball (5mm Optional) |
| Test Range | 32~650 HBW |
| Opening Dimension | 350 Mm (Height) X 100 Mm (Throat Depth) |
| Indicator Error | Complies With ISO 6506, ASTM E10, And ASTM E110 |
| Material | Metal |
|---|---|
| Color | Blue |
| Steel And Cast Steel | 90~646HB |
| Impact Energy | 90mJ |
| Name | Impact Device G |
| Material | Metal |
|---|---|
| Color | Silver |
| Steel And Cast Steel | 20.0~69.5HRC |
| Impact Energy | 2.7mJ |
| Name | Impact Device C |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Model | HAP-2CX |
|---|---|
| Disc Diameter | 230mm |
| Voltage | 220V |
| Power | 350W |
| Speed | 0-1400r/min |
| Hardness Scale | HL, HB, HRB, HRC, HRA, HV, HS |
|---|---|
| Data Memory | 48~600 Groups (impact Times: 32~1) |
| Measuring Range | HLD(170~960) |
| Standard Impact Device | Impact Device D |
| Optional Impact Devices | DC/D+15/G/C/DL |