| Initial Test Force | 10kgf |
|---|---|
| Total Test Force | 60 Kgf, 100 Kgf, 150 Kgf |
| Test Range | 20~88 HRA, 20~100 HRB, And 20~70 HRC |
| Testing Resolution | 0.1HR |
| Indicator Error | Complying With ISO6508, ASTM E110 And ASTM E18 Standards |
| Material | Rockwell Hardness For Metal And Plastic Material |
|---|---|
| Force Switch | Automatic Test Force Switch |
| Standard | ISO 6508-2, ASTM E18, BS EN ISO6508-2, GB/T230.2. |
| Load Dwell Duration | 2~50s, Can Be Set |
| Data Statistics | Avg., Max., Min., S, R Available |
| Measuring Direction | 360° |
|---|---|
| Hardness Scale | HL、HB、HRB、HRC、HRA、HV、HS |
| Display | Segment LCD |
| Data Memory | Max. 100 Groups(relative To Impact Times 32~1) |
| Working Voltage | 3V(2 AA Size Alkaline Battery) |
| Color | Black |
|---|---|
| Principle | Ultrasonic And Dynamic |
| Standard | JBT 9377-2010、ASTM A1038-2005 |
| Calibration | Slef Calibration |
| Memory | 1000 Datas |
| Material | Steel |
|---|---|
| Testing Range | (8~650)HBW |
| Color | White |
| Display | LCD |
| Weight | 160kg (Gross Weight) 130kg(Net Weight) |
| Material | Metal |
|---|---|
| Color | Silver |
| Steel And Cast Steel | 17.9~68.5HRC |
| Impact Energy | 11mJ |
| Name | Impact Device DL |
| Color | Black |
|---|---|
| Measuring Range | 15.9-650HBW(ASTM E10) |
| Brinell Test Force | 5 Kgf 、6.25 Kgf 、10 Kgf 、15.625 Kgf 、25 Kgf 、30 Kgf 、31.25Kgf 62.5Kgf、187.5Kgf |
| Brinell Hardness Scales | HBW2.5/6.25、HBW2.5/15.625、HBW2.5/31.25、 HBW2.5/62.5、HBW2.5/187.5、HBW1/5、HBW1/10、HBW1/30 |
| Hardness Resolution Ratio | 0.1HBW |
| Brinell Scale | HBW2.5/31.25 HBW2.5/62.5 HBW2.5/187.5 HBW5/62.5 |
|---|---|
| Rockwell Scale | HRA HRB HRC HRD HRE HRF HRG HRK HRH |
| Vickers Scale | HV30 HV100 |
| Packaging Details | Standard export package |
| Delivery Time | 1-4days |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Initial Test Force | 98.07N(10kg) Allowance±2.0% |
|---|---|
| Total Test Force | 98.07N(10kg)~1839N(187.5kg) Allowance:±1.0% |
| Brinell Test Force | 31.25kgf(306.5N)、62.5kgf(612.9N)、187.5kgf(1839N) |
| Brinell Scale | HBW2.5/31.25、HBW2.5/62.5、 HBW2.5/187.5、HBW5/62.5 |
| Diamond Indenter Specifications | Diamond Rockwell Indenter、Diamond Vickers Indenter |