| Color | Black |
|---|---|
| Standards | GB/T 231.2, ISO 6506-2 And ASTM E10 |
| Impact Capacity | 4.9J |
| Testing Range | 100-400HB |
| Dimensions | Φ55 X 370mm |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Testing Range | 8~650HBW |
|---|---|
| Max, Height Of The Speciment | 225mm |
| Magnification Of The Microscope | 20X |
| Power Supply And Voltage | AC220V/50-60Hz |
| Principle | Electronic Brinell |
| Test Maximum Height | 160mm |
|---|---|
| Indenter To Wall Distance | 135mm |
| Shape Size | 250×550×650mm |
| Force Duration Time | (5-60) S |
| Test Force Application Method | Automatic |
| Material | Cast Iron |
|---|---|
| Twin Rockwell | Regular Rockwell & Rockwell Superficial Hardness |
| Total Test Force | 147.1N(15kgf), 294.3N(30kgf), 441.3N(45kgf) |
| Scales | HR15N, HR30N, HR45N, HR15T, HR30T, HR45T, HR15W, HR30W, HR45W, HR15X, HR30X, HR45X, HR15Y, HR30Y, HR45Y,HRA, HRB, HRC, HRD, HRE, HRF, HRG, HRH, HRK, HRL, HRM, HRP, HRR, HRS, HRV |
| Standards According To | ISO 6508-2, ASTM E18 |
| Standard | ISO6506 ASTM E-10 |
|---|---|
| Statistics Values | Max, Min, Avg, R And S Are Available |
| Convertable | HRC, HRB, HRA, HV, σb |
| Test Report | Created In Microsoft EXCEL Format, Can Be Edit, Copy, Print As You Will |
| Load Dwell Duration | 2s~99s, Can Be Set And Stored |
| System | Innovative Closed-loop Technology |
|---|---|
| Standards | ASTM E-10 ISO6506 |
| Display | LCD |
| Max Measurable Height | 230 Mm |
| Max Measurable Depth | 140 Mm |
| Packaging Details | IN CARTON |
|---|---|
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 500 |
| Place of Origin | CHINA |
| Brand Name | HUATEC |
| Color | White |
|---|---|
| Conform To | ISO6506, ASTM E-10 |
| CCD | Separated CCD Camera |
| Measuring Range | 3.18HBW~658HBW |
| Accuracy Of Indention Measureing | ±0.5% |
| Color | White |
|---|---|
| Testing Range | (8~650)HBW |
| Max Height Of The Speciment | 225mm |
| Power Supply And Voltage | AC220/100V/50-60Hz |
| Packaging Details | Standard export package |