| Size | 204 X 100 X 36 (mm) |
|---|---|
| Data Storage | It Can Store 100,000 Thicknesses (100 Groups, 1000 In Each Group), 500 Groups Of A-scan Waveforms And 500 Groups Of B-scan Waveforms At The Same Time |
| Battery | 4pcs AA Dry Battery |
| Measurement Mode | (1) MB-E: The Measurement Mode Based On The Transit Time From The Initial Echo To The First Bottom Echo; (2) E-E: Penetration Coating Measurement Mode, The Arbitrary Em–En Echo Is Optional; (3) ME-E: Multiple Echo Measurement Mode; (4) THIN: Thin Wall Meas |
| Accuracy | +/-0.001mm |
| Weight | 310g |
|---|---|
| Data Storage | It Can Store 100,000 Thicknesses (100 Groups, 1000 In Each Group), 500 Groups Of A-scan Waveforms And 500 Groups Of B-scan Waveforms At The Same Time |
| Accuracy | +/-0.001mm |
| Measurement Range | 0.15mm – 1800mm |
| Display | 3.5 "QVGA (320 × 240) Color TFT-LCD Screen |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Material | ABS |
|---|---|
| Testing Range | 0.75〜500m/2.5-25mm Under Coating |
| Display Measurement Modeay | 2.3-inch Color Screen |
| Measurement Mode | Standard Mostandard Mode / Penetration Coating Modede / Penetration Coating Mode |
| Calibration | Standard Block Calibration, Sound Velocity Calibration, Sound Velocity Can Be Calculated By Known Thickness |
| A/B Scan | Matching A Scan And B Scan Display |
|---|---|
| Video Camera | Included |
| Probe | Electromagnetic Ultrasonic Thickness Probe |
| Remote Control | The Remote Control System To Control The Scanning Direction, And It Can Be Preset Scanning Direction |
| Principle | Electromagnetic Ultrasonic EMAT |
| Display | 128×64 LCD With LED Backlight |
|---|---|
| Measuring Range | 0.75mm~300.0mm (0.03inch~11.8 Inch) |
| Sound Velocity | 1000m/s~9999m/s (0.039~0.394in/µs |
| Display Resolution | 0.01mm Or 0.1mm (lower Than 100.0mm) 0.1mm (more Than 99.99mm) |
| Accuracy | ±(0.5%Thickness +0.02)mm, Depends On Materials And Conditions |
| Christal | Single Element |
|---|---|
| Resolution | 0.001mm |
| Material | ABS |
| Product Name | Ut Thickness Meter |
| Weight | 210g Including Batteries |
| Operating Principle | ULTROSONIC |
|---|---|
| Measuring Range | 0.15mm – 1800mm |
| Sound Velocity | 400-19999m/s |
| Display | 3.5 "QVGA (320 × 240) Color TFT-LCD Screen |
| Resolution | 0.1mm、0.01mm、0.001mm(0.01inch、0.001inch、0.0001inch) |