| Range | 0℃-1200℃ |
|---|---|
| Accuracy | ±0.3℃ |
| Resolution | 0.1℃ |
| Probe Type | K Type |
| Channel | 6 |
| Screen | 8 Inch Touch Screen Interface |
|---|---|
| Auto Turret | Indenter And The Objective Lens Automatically Switch To Each Other |
| Memory | Saved In EXCEL Format On USB Disk |
| Test Force | 10GF (0.098N), 25GF (0.245N), 50GF (0.49N), 100GF (0.98N), 200GF (1.96N), 300GF (2.94N), 500GF (4.9N), 1Kgf (9.8N), Optional Maximum Test Force 2kg |
| Meet Standard | GB/T4340.2, ASTM E92 |
| Material | Steel |
|---|---|
| Carriage Control | Automatic(loading/holding-up Of Loading /unloading) |
| Testing Range | 1.0Kgf(9.8N)、3.0Kgf(29.4N)、5.0Kgf(49.0N)、10Kgf(98.0N) |
| Dimension | 520×190×650mm |
| Weight | GW:60KGs,NW:40KGs |
| Weight | 310g |
|---|---|
| Data Storage | It Can Store 100,000 Thicknesses (100 Groups, 1000 In Each Group), 500 Groups Of A-scan Waveforms And 500 Groups Of B-scan Waveforms At The Same Time |
| Accuracy | +/-0.001mm |
| Measurement Range | 0.15mm – 1800mm |
| Display | 3.5 "QVGA (320 × 240) Color TFT-LCD Screen |
| Measurement Technology | Eddy Current |
|---|---|
| Operating Frequency | 60KHz |
| Display Screen | Liquid Crystal Big Screen, Back-light Designed |
| L*B*H | 220*95*55 Mm |
| Memory | 4000 Groups Data |
| Measuring Range | HRA 22-88; |
|---|---|
| Weight | 0.3KG |
| Dimensions | 60X10 |
| Hardness Scale | HRA,HBW,HV,HR,HLD,HLG |
| Warranty | 12 Months |
| Accuracy | +/-0.001mm |
|---|---|
| Display | 3.5 "QVGA (320 × 240) Color TFT-LCD Screen |
| Interface | USB |
| Working Temperature | -10°C To +50°C |
| Sound Velocity Range | 400-19999m/s |
| Phase | 0-359 In 0.1steps |
|---|---|
| Drive Voltage Level | 1-8 Levels |
| Background Coordinate | Rectangular Coordinate, Polar Coordinate |
| Report | Automatic Generation Of Report In Different Format |
| Standards | ASTM,JB/T4730.6-2005,DLT 883-2004 Etc. |