| Measuring Range | 0 - 6500μm (0 - 0.25") |
|---|---|
| Unit | Metric/imperial |
| Resolution | 0.001mm (0.00005") |
| Packaging Details | Standard export package |
| Delivery Time | 1-4days |
| Principle | Magnetic Induction (F) And Eddy Current (N) |
|---|---|
| Measurement Mode | Single And Continuous |
| USB Output | Optional |
| Bluetooth | Optional |
| Packaging Details | Standard export package |
| Model | TG-1000 |
|---|---|
| Display | FSTN LCD Display With Backlight |
| Power Supply | 3.7V Li-Ion Chargeable Battery |
| Measuring Range | 0.50mm To 508mm(0.02" To 20.00") |
| Size | 157mm*78mm*37mm |
| Feature | High-grade Stainless Steel |
|---|---|
| Standard | ASTM D2801 |
| Packaging Details | Standard export package |
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Exposed Area | 10cm² Or 25cm² |
|---|---|
| Packaging Details | Standard export package |
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Stroke Length | 0-15mm, Accuracy:±0.01mm |
|---|---|
| Indenter Speed | 0.02-0.4mm/s,accuracy: ±0.5mm |
| Control | Automatic |
| Camera | Colorful CCD |
| Light Source | LED Light Source |
| Excellent Stainless Steel Bar | DiaØ10mm |
|---|---|
| Two Film Width Available | 200 Or 320 Mm |
| Total Bar Length | 240 Or 400mm |
| Packaging Details | Standard export package |
| Delivery Time | 1-4days |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Feature 1 | Two Support Pins Made Of Hardened Stainless Steel |
|---|---|
| Feature 2 | Circular Tool Made Of Hard Metal |
| Feature 3 | Built-in Bubble Level To Keep Accuracy |
| Feature 4 | High Precision Microscope To Obtain Correct Result |
| Packaging Details | Standard export package |