| Test Force | 3000 Kgf (1000 Kgf, 750 Kgf, 500 Kgf Optional) |
|---|---|
| Test Ball | 10mm Carbide Alloy Ball (5mm Optional) |
| Test Range | 32~650 HBW |
| Opening Dimension | 350 Mm (Height) X 100 Mm (Throat Depth) |
| Indicator Error | Complies With ISO 6506, ASTM E10, And ASTM E110 |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Hardness Scale | HL, HB, HRB, HRC, HRA, HV, HS |
|---|---|
| Data Memory | 48~600 Groups (impact Times: 32~1) |
| Measuring Range | HLD(170~960) |
| Standard Impact Device | Impact Device D |
| Optional Impact Devices | DC/D+15/G/C/DL |
| Material | Rubber,copper |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Connector | LEMO And 3 Pin |
| Weight | 300g |
| Length | 1.5m |
| Hardness Scale | HL, HB, HRB, HRC, HRA, HV, HS |
|---|---|
| Memory | 48~600 Groups (impact Times: 32~1) |
| Measuring Range | HLD(170~960) |
| Standard Impact Device | D |
| Optional Impact Devices | DC/D+15/G/C/DL |
| Product Name | Hardness Tester |
|---|---|
| Hardness Scale | HL, HRC, HRB, HRA, HV, HB, HS |
| Standard Impact Device | Impact Device Of Type D |
| Data Memory | 100 Readings |
| Large Screen | 128X64 Dot Matrix LCD, Backlight And Adjustable Contrast |
| Impact Device | Type DL |
|---|---|
| Display | 2.4 Inch IPS Display |
| Hardness Scale | HS,HV,HB,HL,HRA |
| Measuring Direction | 360°,0°~360°,Universal 360 Degree |
| Warranty | 12 Months,1 Year |
| Color | Black |
|---|---|
| LCD | 128×64 Matrix With Back-light |
| Hardness Scales | HV, HB, HRC, HRB, HRA, HS |
| Memory | 600 Group Datas |
| Data Output | PC Software Available And USB 2.0 Interface |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Color | Gray |
|---|---|
| Principle | Ultrasonic |
| Standard | JBT 9377-2010、ASTM A1038-2005 |
| Calibration | Slef Calibration |
| Memory | To Save 1000-groups Of Measuring Data And 20-groups Of Calibration Data |