| Measurement Range | 0-100H |
|---|---|
| Measurement Deviation | <1%H |
| Resolution | 0.1 |
| Auto Switch Off | YES |
| Power Supply | 4x1.5V AAA (UM-4) Battery |
| Standards | DIN53505, ASTMD2240, ISO7619, JISK7215 |
|---|---|
| Parameters Displayed | Hardness Result, Average Value, Max. Value |
| Operating Conditions | 0℃ To 40℃ |
| Power Supply | 4x1.5V AAA (UM-4) Battery |
| Packaging Details | Standard export package |
| Packaging Details | Standard export package |
|---|---|
| Delivery Time | 1-4days |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Place of Origin | Beijing |
| Material | Cast Iron |
|---|---|
| Twin Rockwell | Regular Rockwell & Rockwell Superficial Hardness |
| Total Test Force | 147.1N(15kgf), 294.3N(30kgf), 441.3N(45kgf) |
| Scales | HR15N, HR30N, HR45N, HR15T, HR30T, HR45T, HR15W, HR30W, HR45W, HR15X, HR30X, HR45X, HR15Y, HR30Y, HR45Y,HRA, HRB, HRC, HRD, HRE, HRF, HRG, HRH, HRK, HRL, HRM, HRP, HRR, HRS, HRV |
| Tesing Load | Test Force Are Provided By Load Cell And Closed Loop Control Unit |
| Test Range | 0-100 HA |
|---|---|
| Available Test Range | 10-90 HA |
| Stroke | 2.5 Mm |
| Tip Dimension | 0.79mm |
| Product Name | Durometer Shore A |
| Test Parameter | 3000kgf, 1500kgf, 1000kgf, 750kgf, 500kgf, 250kgf, 187.5kgf, 100kgf And 62.5kgf |
|---|---|
| Diameter Of Indenter | 10mm, 5mm, 2.5mm |
| Measuring Range | 3.18HBW~658HBW |
| Packaging Details | Standard export package |
| Delivery Time | 1-4days |
| Measurement Range | 0-100HC |
|---|---|
| Measurement Deviation | <1%H |
| Resolution | 0.1 |
| Operating Conditions | 0℃ To 40℃ |
| Packaging Details | Standard export package |
| Measurement Range | 0-100HD |
|---|---|
| Measurement Deviation | <1%H |
| Resolution | 0.1 Unit |
| Auto Switch | Off |
| Tolerance | ± 0.5 At "100" And -0 +1 At "0" |
| Maximum Test Force | 250kgf |
|---|---|
| Test Load Resolution | 0.1kgf And Programmable |
| Minimum Detection Resolution | 0.2um |
| Objective Magnification | 70X, 140X |
| Test Force Time | 1-99 Seconds |
| Measuring Range | HRA 22-88; |
|---|---|
| Weight | 0.3KG |
| Dimensions | 60X10 |
| Hardness Scale | HRA,HBW,HV,HR,HLD,HLG |
| Warranty | 12 Months |